ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:'Teğet'in Yıkımı
Dünyada ve Türkiye’de Küresel Krizin 2009 Enkazı ve Gelecek
Mustafa SÖNMEZ
Fiyatı: 12.00 TL
Küresel kapitalizm, 1980 sonrasında sermaye birikimi sürecini neoliberal model çerçevesinde sürdürmek için kolları sıvadı. Küreselleşme, özelleşme, ticarileşme ile el ele ilerleyen bu liberalleşme sürecinde “piyasa” her derde deva, her şeye kadir bir ilahi güç olarak takdim edildi. 1980 sonrası dönem, küreselleşen kapitalizmin hızla sermaye biriktirdiği, ama hızla da balonlaşarak kendi kuyusunu kazdığı bir zaman dilimi oldu. Bölgesel, ulusal krizlerin sıklaştığı bu dönemde küresel krizin de 2007’de ucu göründü. Küresel kriz bütün haşmetiyle 2008’de baş verdikten sonra 2009’da da bütün dünyaya bulaştı ve her coğrafyayı sardı.
Küresel krizin etkileri, Türkiye’de de şiddetle hissedildi. Bu kitapta 2008 ve 2009’un tamamında küresel krizin, “teğet geçerken” Türkiye ekonomisinde yarattığı enkazın envanteri yer alırken, önümüzdeki dönemde emekçi sınıfları bekleyen tehditlere ve fırsatlara değiniliyor.
Küresel krizin dünyada merkez ülkeleri ve çevre-bağımlı ülkeleri nasıl etkilediği, kapitalist devletlerin müdahale biçimleri ve bunların sonuçları, krizin Türkiye kapitalizmine etkileri ve AKP yandaşı sermaye kesimi ile geleneksel sermaye kesimleri arası çelişkiler mercek altına alınıyor. Krizin emekçilere yansıması, işsizlik ve güvencesizleştirme, yoksullaşma, gelir dağılımının daha çok bozulması gibi sorunlar üzerinde özel olarak duruluyor.
Petrol-İş Sendikası’nın Yordam Kitap’la birlikte sunduğu bu kitap, günümüz krizine ilişkin çalışmalar içinde özel bir yer tutacak nitelikte.
Kitap No : 104
ISBN : 978-605-5541-03-3
Sayfa Sayısı : 160
Baskı : 1. Baskı, Haziran 2010, İstanbul
Düzeltme : Mehmet TAYAK, Aşkın SÜZÜK
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Türkiye, durgunluktan kolay çıkamaz
Nail SATLIGAN
Cumhuriyet gazetesi ekonomi yazarlarından Mustafa Sönmez, Petrol-İş ve Yordam Kitap’ın işbirliği ile yayınlanan son kitabında 2009 krizinin envanterini çıkarıyor, krizin seyrine ilişkin öngörülerde bulunuyor. Nail Satlıgan, yazarla kitabı hakkında söyleşti. — Son kitabınız “Teğet”in Yıkımı… hem bir işçi sendikasının, Petrol-İşin, yayını olarak hem de Yordam Kitap yayınları arasında çıktı. Bunun, yazar olarak sizin açınızdan anlamı nedir? Petrol-İş ile yaklaşık 2 yılda bir,...
devamı...

Website Security Test