ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Kapitalizmin Kısa Tarihi
Georg FÜLBERTH (Çeviri: Sadık USTA)
Fiyatı: 20.00 TL
Herkesin hakkında konuştuğu bu kapitalizm nedir?

Alman siyaset bilimi profesörü Georg Fülberth, kendi kapitalizm tanımını, geçmişteki teorisyenlerin çalışmalarını kıyaslayarak inşa ediyor. Karl Marx, Adam Smith, David Ricardo, J. M. Keynes, W. Sombart, Max Weber, Joseph Schumpeter, Fernand Braudel, I. Wallerstein, Kozo Uno gibi önde gelen kapitalizm analizcilerinin görüşlerini yorumlayarak sağlam bir kapitalizm tanımına ulaşıyor.

Ardından kapitalizmin ortaya çıkışını ve tarihsel gelişimini, derinliğine ve çok yönlü olarak inceliyor. Feodal toplumda kapitalizmin doğumunu olanaklı kılan potansiyeller ve gelişmelerden yola çıkarak kapitalist toplumun serbest rekabetçi dönemden, günümüzün neoliberalizmine uzanan gelişim sürecini mercek altına alıyor. Kitap, kapitalizm karşıtı hareketleri de kapsayarak, bu sistemin üretim ve yaşam tarzının ne zaman son bulacağına dair sorularla son buluyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung’un yazarlarından Dietmar Dath, Kapitalizmin Kısa Tarihi’ni şu sözlerle karşılamıştı: “Yeni bir 1789’un şerefine!” Eric Hobsbawm’ın değerlendirmesi de şöyle: “Bu kitabı büyük bir keyifle okudum.
Orijinal Ad : G Strich – Kleine Geschichte des Kapitalismus
Kitap No : 113
ISBN : 978-604-5541-14-9
Sayfa Sayısı : 320
Baskı : 3. Baskı, Kasım 2014, İstanbul
Düzeltme : Ali GÜNDOĞAN
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Kapitalizmin Kısa Tarihi
Haluk YURTSEVER
Sovyetler Birliği 1991’de geri dönüşsüz biçimde yok olduğunda, 9 yıldır yaşadığım Almanya’dan Türkiye’ye dönüş hazırlıkları içindeydim. 20. yüzyılın ortalarında doğup son çeyreğinde siyasal mücadeleye katılan, “bizim” kuşak komünistler, hele de mücadelenin Sovyet tarafında olanlar için Sovyetler Birliği’nin çözülüşü, bağlandığımız değerler dizgesini altüst eden, düş kıran, moral bozan dramatik bir olaydı. O günlerde, Georg Fülberth’in Almanca bir makalesi elime geçti. Makaleyi, ne yazık...
devamı...

Website Security Test