ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Bolşevikler İktidara Geliyor
Petrograd'da 1917 Devrimi
Alexander RABINOWITCH (Çeviri: Levent KONYAR)
Fiyatı: 24.00 TL
20. yüzyıl dünya tarihini büyük ölçüde belirleyen 1917 Sovyet Devrimi üzerine bugüne dek pek çok kitap yayınlandı. Bolşevikler İktidara Geliyor, bu kitapların en önemlilerinden biri olarak öne çıkıyor. Rus ve Sovyet tarihi üzerine çalışan uzmanların çoğunun üzerinde birleştiği kanaate göre; Bolşevikler İktidara Geliyor, “Rus Devrimi üzerine yazılmış en iyi kitap”.
Tarih profesörü Rabinowitch’in on beş yıllık çalışmasının ürünü olan kitapta, Sovyet Devriminin en önemli kesiti, bütün zenginliğiyle ortaya seriliyor. İşçilerin 3-4 Temmuzdaki kalkışmasından 25 Ekimde Geçici Hükümetin devrilişi ve Bolşeviklerin iktidarı alışına kadar uzanan 100 günlük tarih, bütün yönleriyle ve çatışmanın her iki tarafında yer alan tüm güçler açısından inceleniyor. Başta Bolşevikler olmak üzere belli başlı politik aktörlerin programatik belgeleri, bildirileri, toplantı tutanakları, kararları; tüm günlük gazeteler, parlamento oturumlarında ve Sovyetlerde yapılan tartışmalar, bir belge yığınına dönüştürülmeden akıcı bir metin içinde anlamlandırılıyor ve böylece zevkle okunacak, öğretici ve heyecanlı bir anlatı çıkıyor ortaya.
Bolşevikler İktidara Geliyor, bir devrimi, bu devrimin en etkin gücü Bolşevik Partisini ve partinin önderi Lenin’i başka kaynaklarda bulunamayacak bir zenginlikle, “belgeleri konuşturarak” anlatıyor.
Orijinal Ad : Bolsheviks Come to Power: The Revolution of 1917 in Petrograd
Kitap No : 114
ISBN : 978-9944-122-44-3
Sayfa Sayısı : 416
Baskı : 2. Baskı, Şubat 2016, İstanbul
Editör : Nihal UZAN
Düzeltme : Sakine YALÇIN
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Şahin Alpay, Hasan Bülent Kahraman ve Alexander Rabinowitch
Ferit Burak AYDAR
İnsanların aklına Lenin dendiğinde, Rusya Devrimi dendiğinde çoğu basmakalıp birçok düşünce geliyor olabilir; gayet de normal. Yirminci yüzyılın ikinci yarısında münhasıran bu işe ayrılmış, merkezi ABD olan ciddi bir dezenformasyon birimi vardı. Bu merkezle sınırlı kalmayan Soğuk Savaş ideolojisi sadece Lenin biyografisi alanında 2 binden fazla çerçöp üretmeyi başardı. Bunların ezici çoğunluğunu bugün bizim gibi Lenin’le özel olarak ilgilenen insanlar göz gezdirmek için bile eline...
devamı...

Website Security Test