ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Sosyal Sermaye Sosyal Bilime Karşı
Bin Yılın Eşiğinde Ekonomi Politik ve Sosyal Bilimler
Ben FINE (Çeviri: Ayşegül KARS)
Fiyatı: 18.00 TL
Sosyal sermaye kavramı, ilk başlarda, ailenin eğitim hayatını nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak maksadıyla kullanıldı. Ancak zaman içinde bu kavram; ulusların, toplumların ve bireylerin neden zengin ya da yoksul olduklarını açıklamaya muktedir bir araca dönüştü. Dünya Bankası’nın “kalkınmanın kayıp halkası” olarak tanımladığı sosyal sermaye, Rusya’dan Üçüncü Dünya’ya ve oradan da Kuzey Amerika’nın varoşlarına kadar sosyoekonomik analiz ve politikaların her alanına nüfuz etti; öyle ki, elinin değmediği konu kalmadı.
Ben Fine, öncelikle sosyal sermaye kavramının kökenini Becker, Bourdieu, Coleman ve Putnam’ın çalışmaları boyunca takip eder ve sosyal bilimler literatürünün kapsamlı bir değerlendirmesini sunar. Sosyal sermaye kavramının, ekonomi politikle doğrudan yüzleşmekten bir kaçış olduğunu ve kökenleri ve evrimi sonucunda nasıl kaotik bir hal aldığını açıklar. Kitabın ele aldığı ana konular arasında şunlar yer alıyor: İktisat ve diğer sosyal bilimler arasındaki ilişkinin değişimi; “ya yayın yaparsın, ya da silinip gidersin” düşüncesi ve uzmanlaşma ile birlikte bilimsel bütünlüğün nasıl zarar gördüğü; ekonomi politiği, iktidarı ve çatışmayı görmezden gelirken, sosyal sermayenin nasıl olup da neoliberalizm ve devletçilik arasında hassas bir dengede yol alıyormuş gibi göründüğü; sosyal bilimler arasında gerçek anlamda bir disiplinler arasılığın sağlanması için, kültür ve toplum kuramına sığınmak yerine, kültür ve toplum kuramı yanında ekonomi politiğe de bir yer ayrılması gerektiği... Bu oldukça güncel metin, öğrenciler, araştırmacılar ve akademisyenlerin yanı sıra kamu politikalarıyla ilgilenen farklı mesleklerden insanların ilgisini de çekecektir.
Orijinal Ad : Social Capital versus Social Theory: political economy and social science at the turn of the milleni
Kitap No : 121
ISBN : 978-605-5541-25-5
Sayfa Sayısı : 380
Baskı : 1. Baskı, Şubat 2011, İstanbul
Editör : Zeynep Hale AKMAN
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Sosyal Sermaye, Ekonomi Politik ve Sosyal Bilimler
İhsan Seddar KAYNAR
“Sosyal Sermaye” kavramının Türkiye’de oldukça sınırlı bir kullanım alanı var. Beşeri sermaye gibi diğer sermaye çeşitleri anılırken oluşan ahenk nedeniyle sıklıkla yanlış yerde ve anlamda kullanılıyor. Bu kavram üzerine dilimizde yayınlanmış kitapların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Ancak, Türkçedeki bu mevcut kaynaklardan “sosyal sermaye” hakkında bilgi edinilmesi mümkün değil. İktisattan sosyoloji ve siyaset bilimine kadar toplum bilimlerin farklı alanlarında yayınlanmış ve anahtar...
devamı...

Website Security Test