ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Kapitalizm Komada
Sosyalist Bir Teşhis
Sahra WAGENKNECHT (Çeviri: Emre ERTEM - Emre ŞAHİN)
Fiyatı: 12.00 TL
Almanya’da kazandığı seçim başarılarıyla dikkati çeken Sol Parti’nin parlak teorisyeni ve milletvekili Sahra Wagenknecht’ten bir polemik kitabı...
Kapitalizm komada mı? Nasıl yani? Birçok acımasız kapitalist ve sözde bilim adamı, şaşkınlığını böylece belittikten sonra durumu şöyle izah ediyor: “Ama kapitalizm şu anda bizim için kendisini tasfiye etmektedir; gerçi şu anda küçük bir azınlık bundan yararlansa da, yarın çoğunluk, daha sonra da herkes yararlanacak…” Söze ne hacet; zaten sunulan gerekçe her şeyi açıklıyor: “Sadece kapitalizm üretimi, büyümeyi, yenilikleri ve girişimi garanti edip birçok insanın faydalanabileceği zenginlik ve refah için gerekli koşulları yaratabilir. Kâr mekanizması her ne kadar beraberinde hissizlik ve bencilliği getirse de, sonuçta elde edilecek fayda ve zenginlik, son 200 yıllık gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda herkes içindir!..”
Bu tez artık bayatladı. Günümüzde bu tezin taraftarları bile onun doğruluğundan şüphe eder hale gelmişlerdir. Sermayenin serbest kaldığı ve küreselleştiği bir çağda halen birçok insan için umut olmasından dolayı en sert eleştiriyi hak etmektedir.
Sahra Wagenknecht, küresel ekonomik krizin arifesindeki ekonomik durumun genel bir tablosunu çizmektedir. Eleştirisinin özü, sermayenin kendisini yeniden değerlendirmesi sistemine yoğunlaşırken, yazar şu soruyu yöneltmektedir: Sosyalist bir Avrupa perspektifi hâlâ mümkün müdür?
Orijinal Ad : Kapitalismus im Koma
Kitap No : 138
ISBN : 978-605-5541-41-5
Sayfa Sayısı : 191
Baskı : 1. Baskı, Ekim 2011, İstanbul
Editör : Selin DİNGİLOĞLU
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Yoksullukla Eşitleyen Sistem
Aysel SAĞIR
'Kapitalizm Komada'da, hükümetlerin, şirketlerin taşeronu hâline dönüşmeleriyle birlikte oluşan adaletsizlik ve yıkım görünür kılınıyor Hissizliğin, bencilliğin, yağma ve talanın altında kalan dünyadan güçlü sesler de duyuluyor. Bu sesleri, insanlığın yaşam alanlarını tek tek ellerinden alma konusunda bir hayli işgüzar gözüken büyük sermayeye karşı uyarı niteliğinde de algılayabiliriz. Alman Sol Parti Milletvekili, teorisyen Sahra Waganknecht, ‘Kapitalizm Komada’ adlı...
devamı...

Website Security Test