ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Diyalektik Soruşturmalar
Bertell OLLMAN (Çeviri: Cenk SARAÇOĞLU)
Fiyatı: 18.00 TL
Günümüz kapitalizmini anlamada Marx ne kadar önemliyse, diyalektik de Marx’ı anlamada o kadar önemlidir. Diyalektiğin Dansı’nda Marx’ın yönteminin analitik yapısını açıkça ortaya seren Bertell Ollman, bu kez Diyalektik Soruşturmalar’da temel toplumsal sorunlar karşısında diyalektiğin nasıl işler kılınabileceğini tartışıyor. Kitap bir yandan Marx’ın teorisinin ve yönteminin temel öğelerinin hem sade hem de derinlikli bir çözümlemesini yürütürken, diğer yandan bu teori ve yöntem üzerinden, üniversite, devlet, sınıf, ideoloji, ütopya, cinsellik ve hatta basketbol gibi başlıkları günümüz kapitalizmi ve gelecekteki sosyalizm tahayyülü ile ilişkili biçimde inceliyor.

Kitabı özgün kılan şey bir yanıyla diyalektiğe “yeni başlayanlar” için bir el kitabı diğer yanıyla da Marksizm üzerine daha derin tartışmalar için bir rehber olma özelliğini taşıması.
Bertell Ollman’ın Türkiyeli okurlar için yeniden düzenlediği ve güncellediği Diyalektik Soruşturmalar yazarın yayınevimiz tarafından yayınlanan bir diğer eseri olan Diyalektiğin Dansı’dan tarif edilen “figürleri” pratik hayatın çeşitli başlıklarında “prova” ediyor.
Orijinal Ad : Dialectical Investigations
Kitap No : 141
ISBN : 978-9944-122-73-3
Sayfa Sayısı : 320
Baskı : 1. Baskı, Kasım 2011, İstanbul
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
OLLMAN: "Siyasi haritayı yeniden çizme fırsatı kaçırılmamalı"
M. Ali ÇELEBİ
Marksist siyaset bilimi profesörlerinden Bertell Ollman, kapitalizmin 'Nihai Kriz' dönemine girdiğini, kapitalizmi ihyaya yönelik bütün girişimlerin artık beyhude olduğuna dikkat çekerek 'Şimdi asıl seçim, sosyalizm ile barbarlık arasındadır' dedi. Ollman, Taksim-Gezi protestolarının cazibesini artırmak için tavsiyelerde bulundu. İstanbul'da tanıştığım felsefeci ve siyaset bilimci Ollman soruları e-mail yoluyla yanıtladı. Küresel ekonomik krizin geldiği noktayı nasıl görüyordunuz?...
devamı...
Diyalektik Soruşturmalar
Cihan BAYRAK
Amerikalı Marksist felsefeci ve siyaset bilimci Bertell Ollman’ın Türkçedeki ilk kitabı Diyalektiğin Dansı 2006 Ekiminde yayımlanmış, onu Marksizme Sıra Dışı Bir Giriş izlemişti (Kasım 2009). Geçtiğimiz ay, Ollman’ın Diyalelektik Soruşturmalar’ı çıktı. Diyalektik Soruşturmalar, Ollman’ın 1968 ile 2005 yılları arasında yazdığı yazılardan oluşuyor. Bu yazılar, “siyaset”, “ideoloji”, “sınıf” ve “kültür” başlıklı dört kısımda toplanmış. Ollman, bu genel başlıkların yarattığı ilk izlenimin...
devamı...

Website Security Test