ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Büyük Dedem Karl Marx
Robert-Jean LONGUET (Çeviri: Renan AKMAN)
Fiyatı: 14.00 TL
Bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx’ın soyundan gelen, toplumsal, siyasi incelemeleri ve etkinlikleriyle aile geleneğine sadık kalan Robert-Jean Longuet, bu kitapta büyük dedesinin ve Marx ailesinin yaşamını tanıtıyor. Robert-Jean Longuet; Le Populaire adlı günlük gazetenin kurucusu ve sosyalist önder Jean Longuet’nin oğlu, Jenny Marx ile komünar Charles Longuet’nin torunu, Karl Marx’ın torununun oğludur.
Sade, kolay okunur bir biyografi özelliği taşıyan kitap, yoğun bir araştırmanın ürünüdür. Yazar, Marx’ın portresini çizmeden önce, büyük bir belge yığınını gözden geçirmiş, yazarın Toplu Yapıtlar’ı ile yazışmalarını ayrıntılı olarak incelemiştir. Kitap, aile bireylerinin, ayrıntıları canlandıran anılarına da başvurarak, hem Marx’ın araştırmalarına, bilimsel çalışmalarına ve olağanüstü siyasi etkinliğine hem de kişiliğine, özel düşüncelerine ve aile yaşamına dengeli bir şekilde yer veriyor. Marx’ın içinde büyüyüp geliştiği aile ortamı, kent hayatı ve siyasal iklim, lise ve üniversite öğrenimi anlatıldıktan sonra, bilimsel sosyalizmin keşfine varan sancılı arayışları ve toplumsal gözlemleri çarpıcı bir şekilde sunuluyor. Sürgünlüğün, yoksulluğun, evlat ölümlerinin damgasını taşıyan, bir yandan da büyük yaratma ve mücadelelere sahne olan yılların ana çizgileriyle canlandırıldığı kitap, Marx ailesinin bireylerine ilişkin anılarla tamamlanıyor.
Orijinal Ad : Karl Marx mon arrière-grand-père
Kitap No : 147
ISBN : 978-605-5541-51-4
Sayfa Sayısı : 224
Baskı : 1. Baskı, Şubat 2012, İstanbul
Düzeltme : Göknur MARS-Mustafa BAŞARSLAN
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Bir 'dev'in fani hayatı...
Ayca YILMAZ
'Büyük Dedem Karl Marx', ciddi Marksizm okumaları yapanlar açısından, özellikle Marx'ın günlük yaşamına dair ipuçları barındırması itibarıyla dikkate alınması gereken bir kitap Dünyayı ve toplumları anlamak ve hiç kuşkusuz değiştirmek bakımından insanlığa eşsiz bir yöntem bırakan Karl Marx, sanırım tarihin en çok tartışılan şahsiyetidir. O zaten tarihi anlamak için de son derece önemli bir yöntem geliştirdi… Karl Marx’ın torunun oğlu Robert-Jean Longuet tarafından kaleme alınan ‘Büyük...
devamı...

Website Security Test