ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Kapitalizmin Sınırları ve Toplumsal Proletarya
Haluk YURTSEVER
Fiyatı: 20.00 TL
Dünyayı daha iyiye, güzele doğru değiştirmek, sınıfsız ve sömürüsüz bir toplum kurmak gerçekten olanaklı mı? Bu büyük dönüşümün motoru olacak bir toplumsal özne var mı? Daha hakça, eşitlikçi ve özgür bir topluma geçiş için gerekli toplumsal rolü kim, hangi güç ve özneler yerine getirebilir?

Yaşadığımız dünyadan hoşnut olmayan, bununla da kalmayıp dünyayı değiştirmek için mücadele eden milyonlarca insan, sıraladığımız bu sorularla yüz yüzedir. Bu soruların bir bölümünün yanıtlarının tarih içinde verilmiş olduğunu düşünebiliriz. Dünyanın toplumsal sınıf ve katmanların pratik eleştirel eylemiyle defalarca değiştirildiği, on dokuzuncu yüzyılın ortalarından bu yana bütün büyük dönüşümlerin proletaryanın damgasını taşıdığı, bir tarih bilgisidir.

Ama toplumlar ve insanlar bu tür temel soruların, her yeni durumda yeniden yanıtlanmasını isterler. Haklıdırlar. Çünkü, nesnel ilişkiler, dış ve iç koşullar/dinamikler, çözülecek öncelikli sorunlar, toplumsal değer dizgeleri, öne çıkan toplumsal güçler, düşünce, eylem ve örgüt biçimleri her tarihsel dönemde başka başkadır.

Elinizdeki kitap, güncel kapitalizmin ekonomik toplumsal eğilimlerini, çelişkilerini ve sınırlarını çözümleyerek, bugünkü dünyanın içinden sınıfsız, sömürüsüz bir topluma yürümenin ancak toplumsal proletaryanın başını çektiği antikapitalist hareketlerin birleşik/bileşke hareketiyle olanaklı olduğunu 2011 öfke ve isyanlarını da değerlendirerek, çeşitli sorulara yanıtlar vererek anlatıyor.
Kitap No : 148
ISBN : 978-605-5541-50-7
Sayfa Sayısı : 408
Baskı : 1. Baskı, Şubat 2012, İstanbul
Düzeltme : Filiz ÇOMUK
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Kapitalizm insanlığın son aşaması olamaz
Haluk Yurtsever’in Yordam Kitap’tan “Kapitalizmlin Sınırları ve Toplumsal Proletarya” başlıklı yeni bir çalışması yayınlandı. Yurtsever, Marks’ın Kapital eserini referans alarak, hem kapitalizmin mevcut durumunu, işleyişini hem de işçi sınıfının değişen bileşimini analiz etme çabası içinde. Çalışma, toplumun devrimci dönüşümünün olanaklarını, devrimci Marksist hareketin karşısına çıkan yeni sorunları anlamayı, bu sorunların yarattığı yeni sorulara yanıt arayışlarını içeriyor. Marksist...
devamı...
Kapitalizmin Sınırları ve Toplumsal Proletarya
Coşkun ADALI
Haluk Yurtsever’in yeni kitabı Kapitalizmin Sınırları ve Toplumsal Proletarya, oksijeni pek kalmamış havasız bir odada ardına kadar açılan bir pencereye benziyor. Kitabın içeriğini bana daha önce çeşitli sohbetlerimizde anlatmıştı. Yazım aşamasında da kitabı bölüm bölüm birkaç kez okudum; bir iki yorumda bulundum. Aylardır kitapla haşır neşirim. Tam bitmiş ve cilalanmış ürün yine de ayrı bir heyecan veriyor. Sorular sorular… Yazar, kitabın “Giriş” bölümünün sonunda, soru sayısını...
devamı...

Website Security Test