ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Demokrasi Savaşçıları Olarak MARX VE ENGELS
August H. NIMTZ (Çeviri: Can SADAY)
Fiyatı: 28.00 TL
Karl Marx ve Friedrich Engels, insanlığın demokrasi mücadelesinde belirleyici sıçrama dönemi olan 19. yüzyıl demokratik hareketinin başkahramanlarıdır. Ne var ki, 20. Yüzyıl kapanırken, Marx ve Engels’in düşünceleri ile siyasi demokrasinin bağdaşmadığı gibi bir iddia adeta dünya çapında kabul görür oldu. Nimtz, kitabında bu iddiaya meydan okurken, günümüz entelektüellerinin Marx’ı ve Engels’i her şeyden önce entelektüeller ya da sadece “büyük düşünürler” olarak gösterme eğilimine de karşı çıkıyor. Onların her şeyden önce siyasi eylemci ve devrimci olduklarını vurguluyor. Marx ve Engels’in, komünistler olarak 1848-1849 devrimci ayaklanmalarına aktif şekilde katılmaları, demokrasi kavgasındaki etkilerini güçlendiren dersler ve sonuçlar çıkarmalarına imkân verdi. Bu, sosyalizm kavgasını geliştirirken demokratik mücadeleyi ilerletmenin tümüyle Marx ve Engels’in başarısı olduğu iddiasını da içinde taşıyor. Kitapta ayrıca, köylülükle ilgili siyasi tutumları, ulusların kendi kaderlerini tayin hakkına verdikleri önem, kadınların eşitliği için mücadeleleri, sözde Avrupa merkezci önyargıları, 19. yüzyıl sonları Rusya’sı gibi büyük bir çoğunlukla köylü ve geri kalmış bir ülkede sosyalist devrimin olanaklılığına ilişkin görüşleri gibi konularda Marx ve Engels hakkında sıkça dile getirilen eleştirilere de yanıt veriyor.

“Nimtz, Marx ve Engels’in söyleyip yazdıklarını değil de, … bunlarla gerçekte yaptıkları arasındaki ilişkiyi sorgulayarak, yani çalışmalarının bu pratik yanını inceleyerek, tarihteki yerlerine ilişkin düşündüklerimizi değiştirmeyi hedefliyor. Özgün ve tam zamanında yazılmış bir kitap.”
Collin Leys, Socialist Register editörü
Orijinal Ad : Marx and Engels: Their Contribution to the Democratic Breakthrough
Kitap No : 150
ISBN : 978-605-5541-60-6
Sayfa Sayısı : 446
Baskı : 1. Baskı, Haziran 2012, İstanbul
Editör : Doğan ERGÜN
Düzeltme : Sakine YALÇIN
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Örgütçü ve Siyasetci Kimlikleriyle Marx ve Engels
Haluk YURTSEVER
Geçtiğimiz ay Yordam Kitap’tan çıkan Demokrasi Savaşçıları Olarak Marx ve Engels’in yazarı August H. Nimtz’in İngilizce’de yayımlanmış iki kitabı daha var: Marx, Tocqueville and Race in America: The ‘Absolute Democracy’ or ‘Defiled Republic’ (2003) (Marx, Tocqueville ve Amerikada Irk: ‘Mutlak Demokrasi’ ya da ‘Kirlenmiş Cumhuriyet’) ve Islam and Politics in East Africa: The Sufi Order in Tanzania(1980), (Islam ve Doğu Afrika’da Siyaset: Tanzanya’da Sufi Düzeni). Afrika kökenli...
devamı...

Website Security Test