ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Şehir ve Şehir
China MIÉVILLE (Çeviri: Mehtap Gün AYRAL)
Fiyatı: 20.00 TL
Britanya fantastik edebiyatının parlak isimlerinden China Miéville, fantastik edebiyat alanının “Nobel”i olarak nitelendirilen Arthur C. Clarke ödülünü üç kez kazanan tek yazardır.

Yazarına Hugo, Dünya Fantezi ve Arthur C. Clarke ödüllerini kazandıran Şehir ve Şehir; gerçek ya da hayal ürünü, hiçbir şehre benzemeyen bir şehirde geçen varoluşsal bir polisiyedir.

Avrupa’nın kıyıda köşede kalmış bir şehri olan Besźel’de bir kadın cesedi bulunur. Bu olay, başta, Ağır Suçlar Birimi müfettişi Tyador Borlú’ya sıradan bir cinayet gibi gelir. Ama soruşturma ilerledikçe, kanıtlar onu hayal bile edemeyeceği kadar ölümcül planlara götürür.

Borlú, Besźel’den, dünya yüzünde onun kadar tuhaf olan tek metropole gitmek zorundadır. Bu sıradan bir sınır geçişi değil, fiziksel olduğu kadar, ruhsal da bir geçiştir. Bir algı değişimi, görülmeyenin görülmeye başlanmasıdır. Gideceği yer Besźel’in aynısı, rakibi, yakın komşusu zengin ve hareketli Ul Qoma şehridir. Ul Qomalı dedektif Quissim Dhatt’la beraber ve bu geçişle mücadele ederek, komşu şehri yok etmeye ant içmiş aşırı milliyetçilerin ve iki şehri birleştirme hayalleri kuran birleşmecilerin çıkarcı yeraltı dünyasında bulur kendini.

Dedektifler ölen kadının sırrını çözerken, bunun hayatlarına mal olabileceği gerçeğinin farkına varırlar. Karşılarına çıkan şey, Besźel ve Ul Qoma’daki tehlikeli güçlerdir: Ve iki şehir arasında gizlenen şey, bu güçlerin en korkuncudur.

Kafka, Philip K. Dick, Raymond Chandler gibi yazarların, 1984 romanının izlerini taşıyan Şehir ve Şehir, insanı metafiziksel ve sanatsal doruklara çıkaran bir gerilim romanıdır.
Orijinal Ad : The City & The City
Kitap No : 158
ISBN : 978-605-5541-63-7
Sayfa Sayısı : 336
Baskı : 2. Baskı, Aralık 2013, İstanbul
Editör : Eda SEZGİN
Düzeltme : Tuğçe TURCAN
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
“Edebiyat ve Şehir”
Ömer TÜRKEŞ
Türkçeye çevrilen üçüncü romanı Şehir ve Şehir’in girişinde China Mieville’in teşekkür yazısıyla karşılaşacaksınız: “Çok şey borçlu olduğum sayısız yazar arasında, bu kitabın ortaya çıkmasında katkıları olan Raymond Chandler, Franz Kafka, Alfred Kubin, Jan Morris ve Bruno Schulz’a çok teşekkürler”… Hemen altında Polonyalı –Yahudi- yazar Bruno Schulz’un “Cinnamon Shops and Other Stories” kitabından bir alıntı (epigraf) yer alıyor; “Şehrin derinliklerinde, deyim yerindeyse, çift caddeler,...
devamı...
Şehir ve Şehir
Hazal ÇAMUR
Hangi şehirde olursanız olun, şunu asla unutmayın: Diğer şehre bakamazsınız… Berlin Duvarı, Gazze Sınırı, Çek Cumhuriyeti-Slovakya… Bir zamanlar “bir” olan topraklar gün gelir çekilen hatla ayrılıverir. Şehirlerin ortasına bir duvar çekilir ve komşuları, aileleri, dostları iki yana dağılır. Ülkeler parçalanıp bölünen bir hücre gibi iki yeni ülkeye gebe kalırlar. Çekilen sınırın ardında kalan eski dostlar yerlerini yeni düşmanlara bırakır. Şehir ve Şehir’de olanlar bir...
devamı...
Edebiyat ve şehir
A. Ömer TÜRKEŞ
Türkçeye çevrilen üçüncü romanı ‘Şehir ve Şehir’in girişinde China Miéville’in teşekkür yazısıyla karşılaşacaksınız: “Çok şey borçlu olduğum sayısız yazar arasında, bu kitabın ortaya çıkmasında katkıları olan Raymond Chandler, Franz Kafka, Alfred Kubin, Jan Morris ve Bruno Schulz’a çok teşekkürler”… Hemen altında Polonyalı –Yahudi- yazar Bruno Schulz’un ‘Cinnamon Shops and Other Stories’ kitabından bir alıntı(epigraf) yer alıyor; “Şehrin derinliklerinde, deyim yerindeyse, çift caddeler,...
devamı...

Website Security Test