ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Dünya Dinleri ve İktidar
Paul Noah SIEGEL (Çeviri: Selin DİNGİLOĞLU)
Fiyatı: 20.00 TL
Bu kitapta, Musevilik, Hristiyanlık, İslam, Budizm ve Hinduizm gibi yaygın dünya dinleri ele alınıyor, bu dinlerin doğuşu ve gelişimi etraflı olarak inceleniyor. Bir yandan, belli başlı tüm dinsel geleneklerin ortaya çıktığı tarihsel ve toplumsal koşullar, dönemin egemenlik ilişkileri çerçevesinde ele alınırken; öte yandan, dinsel düşünce ve inanç sistemleri ile modern ideolojiler –en başta da Marksizm– arasındaki özgül ilişkiler mercek altına alınıyor. Marksizmin din eleştirisi konusunda burjuva Aydınlanması ile ayrıştığı noktalar; Sovyetler Birliği’nden Küba’ya ve Çin’e, reel sosyalizm deneyiminin dinsel ideoloji ve kurumlarla ilişkisi ve daha pek çok konu, karşılaştırmalı ve eleştirel bir gözle ele alınıyor.

Dünya Dinleri ve İktidar, hem dünya dinlerinin tarihi, hem de dinin günümüz toplumundaki yeri hakkında ezilenlerin bakış açısından yazılmış bir kitap arayanlar için eşsiz bir kaynak.
Orijinal Ad : The Meek and the Militant: Religion and Power Across the World
Kitap No : 193
ISBN : 978-605-4836-41-3
Sayfa Sayısı : 352
Baskı : 2. Baskı, Mart 2014, İstanbul
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Ezilenlerin bakış Açısından Din ve İktidar
Haluk YURTSEVER
Marksist edebiyat eleştirmeni Paul N. Siegel’in, geçtiğimiz Eylül ayında yayımlanan Dünya Dinleri ve İktidar kitabı Musevilik, Hıristiyanlık, İslam, Budizm, Hinduizm gibi yaygın dünya dinlerini, doğuş zamanları/koşulları, toplumsal kökenleri, oluşum ve gelişimlerindeki toplumsal/siyasal işlevleriyle inceleyen ansiklopedik, aynı zamanda analitik bir çalışma. Materyalist sorular Siegel, aydınlanma dönemi Fransız materyalistlerinin dine bakışını özetlerken din karşısındaki materyalist...
devamı...

Website Security Test