ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Atları Hatırlayın... Ve Sopayı Kapın!
Türkiye Röportajları... Gezi İsyanı... Ve Daha Fazlası
Bertell OLLMAN (Çeviri: Deniz GEDİZLİOĞLU)
Fiyatı: 10.00 TL
Bir uçağın pilotu, yolcularına verilecek iki haberinin olduğunu anons eder. İyi haber, belirlendiği şekilde saatte 500 mil hızla ilerlemektedirler ve uçağın tüm mekanizması sorunsuz çalışmaktadır. Kötü haber ise, kaybolmuşlardır. Çoğu yorumcuya göre, kapitalizm bu uçağa benzer: Pek çok ürünü verimli bir şekilde üretir, fakat bunlar ne tür ürünlerdir, ve bunların çoğunluğunu kimler alır? Tanık olunan bunca çile düşünülünce, sistem yolunu kaybetmiş gibi gözükmektedir.

Marx ise, uçağın yolunu kaybettiğini reddedecektir. Kapitalist sistem son derece güzel biçimde egemenlerin amaçlarına uygun olarak işlemektedir; yani üretim güçlerini geliştirirken zengini daha da zenginleştirmeye devam eder. Fakat bu uçak, ciddi ve gittikçe kötüleşen motor arızalarına sahiptir, dolayısıyla yakın zamanda düşmesi muhtemeldir. Kapitalizm, sürdürülemez hâle gelmektedir. Yoksa çoktan gelmiş midir?

Bertell Ollman, Gezi İsyanının hemen öncesinde, Mayıs 2013’te Türkiye’de verdiği konferanslarda ve kendisiyle yapılan röportajlarda bu soruyu sordu ve yaşanan son büyük kriz bağlamında yanıtlar üretmeye çalıştı. Ollman’ın günümüz krizini oldukça çarpıcı olarak yorumlayarak sonuçlara vardığı röportajlar, bu kitapta önemli bir yer tutuyor. Gezi Direnişi’ni adeta öngören bu röportajlarda, Gezi Direnişi (Occupy Taksim) ışığında kimi genişletmeler ve değişiklikler yapıldı. Ollman’ın “Marksist bir masa oyunuyla sosyalist fikirleri öğretme denemelerim” dediği "Sınıf Mücadelesi" oyunu da röportajlardan birinin konusunu oluşturuyor.
Kitabın sonraki bölümlerinde, emperyalizmden piyasa sosyalizmine, akademik özgürlükten sosyalist pedagojiye uzanan, farklı fakat birbiriyle ilişkili konuların daha sistematik bir analizini sunan, daha eski üç ayrı röportajı içeriyor.
Orijinal Ad : Remember The Horses ... And Grab The Stick
Kitap No : 199
ISBN : 978-605-4836-51-2
Sayfa Sayısı : 160
Baskı : 1. Baskı, Kasım 2013, İstanbul
Yayın Yönetmeni :
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Gezi’ye bakan Ollman’ın gördüğü ve görmediği
Doğan ERGÜN
Yordam Kitap, Bertell Ollman kitapları yayımlamaya devam ediyor. ABD’li Marksist Ollman’ın, çeşitli söyleşilerinden yapılmış “Atları Hatırlayın… Ve Sopayı Kapın! / Türkiye Röportajları… Gezi İsyanı.. Ve Daha Fazlası…” adlı bir derleme geçen ay kitapçı raflarındaki yerini aldı. Kitabın editörlüğünü Cenk Saraçoğlu, çevirisini ise Deniz Gedizlioğlu yapmış. “Atları Hatırlayın… Ve Sopayı Kapın!” Ollman’ın Gezi Direnişi sırasında Özgür Gündem gazetesi ve Fikir Kulüpleri Federasyonu ile...
devamı...

Website Security Test