ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Ulusların Sağlığı
Yeni Bir Ekonomi Politiğe Doğru
Gavin MOONEY (Çeviri: Cem TERZİ)
Fiyatı: 18.00 TL
Sağlık hizmetlerine bu kadar çok kaynak ayrılmasına rağmen neden hâlâ bu kadar çok hastalık var ve neden sağlıkta eşitsizlik diz boyu? Bu çarpıcı kitapta, tanınmış sağlık ekonomisti Gavin Mooney, sağlık hizmetinin ekonomi politiğini gözler önüne seriyor. Sağlığın sosyal belirleyicilerinin ne kadar az ele alındığını açığa çıkarıyor.

Bu kitap, aralarında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Güney Afrika ve Küba’nın da bulunduğu pek çok örnek üzerinden, sağlık politikalarının hizmet ettiği topluma dönmesi gerektiğini gösteriyor. Mooney, küresel olarak sağlık ve sağlık hizmetlerine yaklaşımımızın yeniden ele alınmaya ihtiyacı olduğunu güçlü verilerle kanıtlıyor.

Kitabı Türkçeye kazandıran Prof. Dr. Cem Terzi’nin neoliberal sağlık politikalarının Türkiye’deki uygulamalarını tartıştığı yazısı, kitabı daha da cazip kılıyor.

“Okuyucu ilk sayfadan son sayfasına kadar elinden bırakamayacak... Bu kitap güncel bir ihtiyacı karşılamakla kalmayıp bir klasik haline gelecek.”
Vicente Navarro

“Sağlık ekonomistleri sağlığın ekonomi politiğini dikkate almadıkça karşı karşıya olduğumuz sağlık sorunlarının çözümü çok zor olacaktır. Bu kitap bize bir yol gösteriyor.”
Di McIntyrene (Cape Town Üniversitesi)

“Özgün bir yaklaşımı ve akıcı bir dili olan bu kitapta, Mooney, günümüze ait çarpıklıkları ustalıkla sergiliyor ve sorunların çoğunun altında neoliberal politikaların yattığını gösteriyor.”
Thomas Rice (California Üniversitesi)
Orijinal Ad : The Health Of Nations
Kitap No : 206
ISBN : 978-605-4836-55-0
Sayfa Sayısı : 320
Baskı : 1. Baskı, Şubat 2014, İstanbul
Düzeltme : Enes KAYA
Yayın Yönetmeni :
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Saldırı küresel, karşı mücadele de küresel olmalı
Mustafa SÜTLAŞ - Cem TERZİ
sağlığın ekonomi politiği konusundaki yayınların sayısı artıyor. bunlardan birisi de şubat ayında yayınlanan özellikle ortaya koyduğu anti-kapitalist yaklaşım ve dile getirdiği örnekler nedeniyle önemli bir kitap olan gavin mooney’in yazdığı “ulusların sağlığı / yeni bir ekonomi politiğe doğru” (the health of nations: towards a new political economy) adlı kitap. Kitap Yordam Kitap’tan yayınlandı. Çeviriyi yapan , 9 eylül üniversitesi, tıp fak. genel cerrahi öğretim üyesi dr. cem terzi ile...
devamı...
Neoliberalizm Sağlığa Zararlıdır!
Akif AKALIN
Geçtiğimiz yıldan beri ülkemizde toplumcu tıp alanında çok önemli kitaplar yayınlanmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde bu kitaplara bir yenisi eklenerek, toplumcu tıp literatürümüzü daha da zenginleştirdi. Yeni yayınlanan kitabın yazarı Gavin Mooney bir sağlık ekonomistidir. Herhalde bir ekonomist olduğu için, kitabının adını Adam Smith’in başyapıtı Ulusların Zenginliği’ne nazire olsun diye Ulusların Sağlığı koymuş olmalıdır. Daha önce de çeşitli vesilelerle belirttiğimiz gibi ülkemizde sosyal...
devamı...

Website Security Test