ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Kapitalizmin Arkaik Kültürü
Eski Rejimler ve Modern Devletler Üstüne Tarihsel Bir Deneme
Ellen MEIKSINS WOOD (Çeviri: Oya KÖYMEN)
Fiyatı: 14.00 TL
İçindekiler | Önsöz / Giriş
Batı'da egemen olan modernite kavramlarını ve tarihsel olarak "burjuva" toplumu modelinin gelişimini irdeleyen bu kitapta, Ellen Meiksins Wood, burjuva modernitesinin, "modern" devletin ve siyasi kültürün somut örneğinin Kıta Avrupa'sında ortaya çıktığına ilişkin varsayımlara karşı, aslında sözü edilen somut örneğin prekapitalist toplumsal mülkiyet ilişkilerini gösterdiğini ileri sürüyor. Bunun ters örneği İngiltere'de ise, "modern" devlet ve buna ilişkin siyasi söylemin olmaması, gelişkin bir kapitalizme tanıklık ediyordu. Britanya ekonomisinin temel eksiklikleri ise, engellenen gelişme belirtilerini değil, kapitalist sistemin çelişkilerini göstermektedir.


İktisadi ve siyasi tarihi, düşünce tarihiyle birlikte ele alan Wood, güncel "Nairn-Anderson" tezlerinden, C. D. Clark'a ve Alan Macfarlane'e kadar geniş bir yelpazeyi içeren tartışmalara giriyor ve çeşitli konuları inceliyor: Britanya kapitalizminin ve Fransız mutlakiyetçiliğinin izlediği gelişim yolu; devlet ve ulusun sembolik simgeleri; İngiliz dilinin kültürel kalıpları; şehircilik, kırsalcılık ve bahçe peyzajı; egemenlik, demokrasi, mülkiyet ve ilerlemeye ilişkin düşünceler.

Çağdaş kapitalizmle ilgilenenler için olduğu kadar, erken modern Avrupa ya da Batı siyasi düşünce tarihiyle ilgilenenler için de ilginç bir çalışma.


"Taze bir nefes..... on yıllardır okuduğum kitaplar arasında, en çok bu kitap beni düşünmeye ve yeniden düşünmeye itti... Okuması keyif verdi."


Christopher Hill
Orijinal Ad : The Pristine Culture of Capitalism: A Historical Essay on Old Regimes and Modern States
Kitap No : 29
ISBN : ISBN-978-9944-122-19
Sayfa Sayısı : 240
Baskı : 2. Baskı, Şubat 2012, İstanbul
Düzeltme : Nurten TUNC
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Ellen Meiksins Wood’u kaybettik
Prof. Dr. Oya KÖYMEN
Siyaset Bilimi Profesörü Ellen Meiksins Wood (1942- 13 Ocak 2016) dostumdu. Bütün kitaplarının çeviri hakkını 2007’de Yordam Kitap’a vermişti ve ben de onun çevirmeniydim. II. Dünya Savaşı’nda savaş pilotluğu yapan sonra Kanada York Üniversitesi’nde Marksist araştırmalar için bir enstitü kuran eşi Profesör Neil Wood’la da Londra’da tanıştım. Müthiş yakışıklı bir adam olan Neil ile ufak tefek bir kadın olan Ellen çok hoş bir çiftti. Londra’daki mütevazı evlerinde başlayan sohbetimiz sonra bir...
devamı...
Ellen Meiksins Wood’u uğurlarken…
Derin DEMİR
ABD’li Marksist tarihçi ve kuramcı Ellen Meiksins Wood yaşamını yitirdi. 1942’de New York’ta doğan Wood, geride bir çok önemli eser bıraktı. 2008 yılında Yordam Kitap’ın davetiyle Türkiye’ye gelen Wood, TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nda ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde panellere de katılmıştı. Kapitalizm ile mücadele başa yazılmalı… Ellen M. Wood, kitaplarının çoğunda sermaye birikimi, kapitalizmin kökeni, gelişimi ve kapitalizm ile mücadelenin öneminden bahseder. 2008 yılında Nail...
devamı...
Sömürü sürdükçe gerçek demokrasi olamaz
Erkin ÖZALP
Dünyaca ünlü Marksist akademisyen Ellen Meiksins Wood'la, ilk Türkiye ziyareti sırasında, Haziran ayında çıkacak olan yeni kitabı, yaşamı, siyasal tercihleri ve bazı konulardaki görüşleri hakkında konuştuk.

soL: Dilerseniz, önce yeni kitabınız hakkında konuşalım. Adı ve içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ellen Meiksins Wood :Yeni kitabımın adı "Yurttaşlardan Efendilere" (Citizens to Lords), alt başlığı ise "Antik Çağdan Ortaçağın Sonlarına Batı'daki...
devamı...
Mükemmel kapitalizm var mı?
Yeşim DİNÇER
İdeal modernleşme/kapitalizme geçiş modelini hangi ulus devletin temsil ettiği sorusuna verilecek her cevap bir parça kuşkuludur. Zira örneklerden bir teki bile kendi feodal geçmişinden temiz bir kopuş sağlayarak doğal, kendiliğinden ve kusursuz bir biçimde tamamlayamamıştır bu geçişi.
Fransa'yı düşünün: Cumhuriyetin 'özgürlük, eşitlik, kardeşlik' ilkeleri uğruna, kral ve kraliçenin de dahil olduğu kırk bin kişiyi giyotine gönderen devrimden sonra Napolyon Bonapart'ın kendini imparator...
devamı...

Website Security Test