ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Aydınlık
Henri BARBUSSE (Çeviri: Erdoğan TOKATLI)
Fiyatı: 16.00 TL
"Aydınlık", ünlü Fransız yazarı Henri Barbusse'ün, kişisel serüveninden de izler taşıyan romanı.
Fransız milliyetçiliğine ve genel olarak her türlü şovenizme keskin eleştiriler yönelten yazar, sistemin alt kademelerinde, yalıtılmış bir hayat süren küçük burjuva bir fabrika memurunun zihinsel aydınlanma sürecini anlatır.
'Savaş', 'kahramanlık', 'vatanseverlik' gibi kavramlarla cepheye sürülen yığınların kendi öz çıkarlarından nasıl uzaklaştırıldığını, cephede birbirini boğazlamak zorunda bırakılan her ulustan insanların aslında nasıl da birbirine benzediğini ve insanlığın kurtuluşunun da bu benzerlikten doğacak kardeşlik üzerinden gerçekleşebileceğini çarpıcı bir dille anlatıyor.
Emperyalist paylaşım savaşlarının ve birbirine kırdırılan emekçilerin hikâye edildiği kitap, aslında günümüz dünyasının ahvaline de ışık tutuyor.
Duygulu, derin ve sade anlatımıyla Barbusse, yüzyıl öncesinden günümüze sesleniyor: "Barış günlerinde forsalar gibi çalıştırılan ve savaşta ölüme sürüklenenlerde bütün umudumuz. Sadece onların ışığa, aydınlığa ihtiyacı var. Bütün umudumuz dünyamızın yoksul insanlarında!"
Orijinal Ad : Clarté
Kitap No : 25
ISBN : ISBN-978-9944-122-05
Sayfa Sayısı : 284
Baskı : 4. Baskı, Ağustos 2007, İstanbul
Düzeltme : Nesrin Yazıcı-Sakine Erdoğan
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Aydınlık
Aysel SAĞIR
Gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinin, televizyon kanallarındaki eğlence ve yardım programlarının malzemesi olmak dışında yok sayılan yığınlar, bir güruh ve ıslah edilmesi gereken işsiz güçsüz zavallı bir kalabalık mıdır sadece?
Oysa ki, onları 'kahramanlar' olarak görmekteyiz son günlerde. Hamaset söylemleriyle birlikte bu günlerde alıştığımız görüntülerin dışında yapay bir önemsenmeyle dile getirilir oldular.
Edebiyata gelince, basit yaşamlar edebiyattan ne zaman kovuldular diye...
devamı...

Website Security Test