ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA





GİRİŞ

E-mail:

Parola:







Fesat
Paul NIZAN (Çeviri: Özdemir İNCE)
Fiyatı: 16.00 TL
Jean Paul Sartre, yakından tanıdığı ve sevdiği Nizan’ın bu çok boyutlu romanı için yazdığı uzun bir yazıda eseri ayrıntılı olarak incelemekte ve şöyle demektedir: “Nasıl Marx’ta, özellikle meta fetişizmini çözümlediği ilginç bölümlerde, ekonomik kavramların bir fenomenolojisi varsa, onun gibi Nizan’da da, hareket hâlinde bir kavram olan gençliğin, toplumsal ve tarihsel verilerden kalkarak yapılmış bir saptaması ve betimlemesi vardır ki, o da bir fenomenolojidir. Kitabının büyük değeri bu karmaşık tarih ve çözümleme payının varlığından doğuyor.”

Fesat, 1905 doğumlu yazarın, 1940 yılında cephede ölmeden önce kaleme aldığı ve dönemin gençlik hareketinin erdemleri ile zaaflarını anlattığı son yapıtıdır.

Çatışmalarla dolu bir dünyanın ortasında yönünü bulmaya ve zalimleri devirmeye niyetlenen farklı sınıfsal kökenlerden bir grup üniversiteli genç, toyluklarını aşabilmek, işçilerin arasına katılabilmek, iktidarı ele geçirebilmek için neler yapmalı?

Gençler, devrimci bir savaşım içerisinde gerçekten sınıfsal kökenlerini aşabilir mi, yoksa “gençlik macerası” herkesin kendi kökenine dönmesiyle mi sonuçlanır?

Nizan, Fesat’ta, “gruplaşmış, birtakım hakları olduğuna inanmış” gençlerin, gittikçe yozlaşan bir burjuva toplumu içinde nasıl bir devrimci role aday olduklarını, şaşırtıcı bir anlatım, vurucu bir betimleme gücü, ancak çok büyük romancılarda rastlanan bir bileşim yeteneği ile anlatıyor.
Orijinal Ad : La Conspiration
Kitap No : 10019
ISBN : 978-605- 172-165- 1
Sayfa Sayısı : 240
Baskı : 1. Baskı, Mart 2017, İstanbul
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Gönül GÖNER
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Devrim yapmak isteyen gençlere ne oldu?
Soner SERT
Geçtiğimiz aylarda Yordam Kitap’tan Özdemir İnce çevirisiyle yayımlanan Paul Nizan imzalı ‘Fesat’ yazarın varoluşçuluk üzerine öyküsünü şekillendirdiği bir roman özelliği taşıyor. Nizan’ın hayatında hiç kuşku yoktur ki Sartre’ın etkisi çoktur. Nizan, Sartre’ın Paris’teki ünlü Henri – IV Lisesi’nden arkadaşıdır. Paris’in Ulm Sokağı’ndaki Fransa’nın en saygın okullarından biri olan Yüksek Öğretmen Okulu’na da birlikte girerler, öğrenimlerini beraber görürler ve oda arkadaşı olurlar. Nizan,...
devamı...

Website Security Test