ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Emperyalizmin Türkiye'ye Girişi
Orhan KURMUŞ
Fiyatı: 16.00 TL
İçindekiler | Önsöz / Giriş
Emperyalizmin Türkiye'ye Girişi, ülke kaderi üzerinde belirleyici bir etkide bulunan emperyalizme bağımlılığın tarihsel köklerine eğiliyor.
Dr. Orhan Kurmuş'un İngiltere'de yıllar süren bir arşiv çalışmasıyla elde ettiği veri ve bulgular ışığında oluşturduğu eser, bir öncü çalışma olarak Osmanlı tarihinin pek çok yönüne ışık tutuyor.
Kitap, İngiliz sermayesinin ve giderek İngiliz emperyalizminin Türkiye'ye girme sürecini inceliyor, emperyalizmin yörüngesinde Türkiye'nin kapitalist gelişme sürecinin ilk döneminin ana çizgilerini ortaya koyuyor.
Zaman kesiti olarak seçilen 1850-1913 yılları arasında, İngiliz şirketlerinin ve İngiliz devletinin liman kenti İzmir ve Batı Anadolu'daki ticari etkinlikleri, doğrudan sermaye yatırımları, İzmir-Aydın demiryolu ayrıntılarıyla inceleniyor. Bu ilişkinin, tarımda ve sanayide yarattığı gelişmeler ama öte yandan Osmanlı ekonomisinin tek yönlü gelişmesi ve uydulaşmasına yol açan karakteri analiz ediliyor.

Birinci basımı 1974 yılında yapılan kitap, ilk kez kullanılan arşiv belgeleri ve ortaya çıkardığı zengin verileriyle alanındaki en önemli başvuru kaynaklarından birisi olarak anti-emperyalist yükseliş yıllarının tartışma ortamına büyük katkı sağladı.
Türkiye'de olduğu kadar birçok yabancı ülke üniversitesinde de temel kaynak olarak gösterildi. Emperyalizmin Türkiye'ye Girişi, emperyalizme bağımlılığın derinleştiği günümüzde güncel ve temel bir eser olma özelliğini koruyor.
Kitap No : 36
ISBN : ISBN-978-9944-122-25
Sayfa Sayısı : 304
Baskı : 2. Baskı, Mart 2012, İstanbul
Düzeltme : Mustafa ÇOLAK
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Küreselleşme Üzerine Dört Yeni Kitap
Erinç YELDAN
"Neoliberal-muhafazakâr küreselleşme ideolojisinin sonuna mı geldik" sorularının sorulmakta olduğu şu günlerde masama "küreselleşme ve yeni-emperyalizm" konularını işleyen dört kitap ulaştı. Birbirini tamamlayan; birbirinden çarpıcı ve günümüz kapitalizmini etraflıca inceleyen dört kitap. Kitapların dördü de Yordam Kitabevi tarafından yayımlanmış. Kısaca künyelerini aşağıda sunmak istiyorum:

 • Neoliberalizm: Muhalif Bir Seçki, derleyenler Alfredo Saad Filho ve Deborah...
 • devamı...
  Ve Emperyalizm Gelir...
  Oya KÖYMEN
  Orhan Kurmuş'un Emperyalizmin Türkiye’ye Girişi kitabı özellikle Sol tarihçilik açısından çok önemli tarihsel bir belge niteliğinde. Büyük ölçüde İngiliz arşivlerine dayanarak yapılan bu doktora çalışmasının ilk basımı 1974; Yordam Kitap’ın Mart 2008 tarihli bu yayınından önceki son ve üçüncü basımın tarihi 1982. Eğer bir eser bunca yıl sonra hiç eskimeden hâlâ değerini koruyorsa, rahatlıkla bu kitabı Türkiye’de çok nadir olan iktisat tarihi klasiklerinin arasına...
  devamı...
  Emperyalizmin Uzun Gölgesi
  Nevzat Evrim ÖNAL
  Kapitalizm, Osmanlı Anadolusu'nda, Birinci Paylaşım Savaşı öncesi emperyalist yayılmacılığın gölgesinde boy atmaya başlamıştı. Bu süreç, bir yandan emperyalizmin doğası gereği, diğer yandan da emperyalist ülkeler arasındaki rekabetin dönemsel olarak çok şiddetli yaşanıyor olması nedeniyle hayli eşitsiz biçimde yaşanmış; bilhassa büyük liman kentleriyle bağlantılı olan kimi bölgeler hızla dünya pazarına eklemlenirken, bu bağlantılardan yoksun olan bölgelerde kapitalizm öncesi üretim biçimleri...
  devamı...

  Website Security Test