ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Küreselleşmenin Krizi
Alan FREEMAN, Boris KAGARLITSKY (Çeviri: İbrahim YILDIZ - Bahar KARA)
Fiyatı: 18.00 TL
İçindekiler | Önsöz / Giriş
'Küreselleşme', insanlığın refah, adalet ve barış çağı olarak ilan edilmişti. Peki, aradan geçen yıllarda 'küreselleşme' nasıl bir seyir izledi?

Pek çok akademisyenin saptadığına göre, 'küreselleşme', 2000'li yılların başında bir kriz aşamasına girmişti. Bu geçici bir kriz olmadığı gibi, şu ya da bu uygulamadan değil, küreselleşme sürecinin kendisinden kaynaklanıyordu ve küreselleşmecilerin bu zorlukları aşabileceklerine dair bir belirti de yoktu.

Bu olgulardan bazı sonuçlar çıkarılıyordu: Küreselleşme sadece adaletsiz değil aynı zamanda sürdürülemez de olabilirdi. Pek çok kişi yeni olayların küreselleşmenin sonunu yakınlaştırdığını düşünürken bazıları küreselleşmenin aslında hiç var olmadığını öne sürüyordu...
Gerçek ne olursa olsun, küresel adalet ve barış hareketleri, tarihin yeni bir safhasıyla karşı karşıyaydı ve kendilerini bekleyen görevlerin derin bir analizini yapmalıydılar.

Kendileri de küreselleşme karşıtı hareketler içinde yer alan bir grup yazar, bu ihtiyacı gözeterek, bugün dünyada neler olup bittiğini inceden inceye tahlil etmek, 'küreselleşme' diye bir şeyin olup olmadığını, neden ve ne ölçüde başarısızlığa uğradığını, sonuçlarının neler olduğunu, bu sürecin nereye doğru evrildiğini ve bütün bunların küresel adalet arayanlar için ne gibi olanaklar ve zorluklar sunduğunu ortaya koymak üzere bu kitabı oluşturdular: Deneyimlerden beslenen özgüvenli bir değişim hareketinin sesi olmak için...
Orijinal Ad : The Politics of Empire: Globalisation in Crisis
Kitap No : 38
ISBN : ISBN-978-9944-122-15
Sayfa Sayısı : 344
Baskı : 1. Baskı, Mart 2008, İstanbul
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Şendoğan YAZICI

Yorumlar
Ya piyasa ya insanlık
Vatan Pazar
Küreselleşmenin sorunları bizzat kendisinden kaynaklanmaktadır.

Küreselleşme tek kelimeyle sürdürülemez bir nitelik taşımaktadır. Küreselleşmeye itibar etmememizin en temel sebebi onun işe yaramaz oluşudur. Küreselleşme sorunlarının temelinde yatan şey, küreselleşmenin dünyayı giderek daha adaletsiz bir yer haline getirdiği gerçeğidir. Piyasalar gerçekte ülkeler, bölgeler, sınıflar arasında kutuplaşma yaratmaktadır.

Büyüyen eşitsizlik, özellikle bölgesel eşitsizlik...
devamı...
Küreselleşme Üzerine Dört Yeni Kitap
Erinç YELDAN
"Neoliberal-muhafazakâr küreselleşme ideolojisinin sonuna mı geldik" sorularının sorulmakta olduğu şu günlerde masama "küreselleşme ve yeni-emperyalizm" konularını işleyen dört kitap ulaştı. Birbirini tamamlayan; birbirinden çarpıcı ve günümüz kapitalizmini etraflıca inceleyen dört kitap. Kitapların dördü de Yordam Kitabevi tarafından yayımlanmış. Kısaca künyelerini aşağıda sunmak istiyorum:

  • Neoliberalizm: Muhalif Bir Seçki, derleyenler Alfredo Saad Filho ve Deborah...
  • devamı...

    Website Security Test