ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Kırmızı Karanfil
Reşat ENİS (AYGEN)
Fiyatı: 10.00 TL

Kırmızı Karanfil, 1984 yılı başında yitirdiğimiz Reşat Enis'in son romanıdır ve ilk kez yayınlanmaktadır. Gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği bu anı-romanda, yazarı yorulmazcasına gerçekleri yazmaya yönelten yaşam deneyimine, dönemin toplumsal ve siyasal çelişkileriyle birlikte tanık oluruz. Roman, yakın dönem İstanbul'unun tüm çarpıklıklarını katı bir gerçekçilikle, bir aydın gazetecinin eleştirel gözüyle okura sunuyor.


Reşat Enis (Aygen), özgün bir romancımızdır. Toplumun alt katmanlarına yönelen dikkatiyle sosyal ve moral çarpıklıkları tüm çıplaklığıyla yansıtan bir tutum izlemiştir. Başta Attilâ İlhan olmak üzere, gerçekçi edebiyatçıların ve sosyal bilimcilerin göz önünde tuttuğu bir kaynak kişidir. Ne var ki, bu değerli yazarımız son çeyrek yüzyılda hak ettiği ilgiyi görememiştir. Yaşar Kemal'in "romanımızın temel taşlarından birisi" saydığı Reşat Enis'in son romanının yayın öyküsü bu ilgisizliğin acı bir göstergesidir. Reşat Enis'in, vasiyetinde "yayınlanması için çalışılsın" dediği Kırmızı Karanfil, aradan geçen uzun yıllar boyunca gün yüzüne çıkamamıştır. Bu bakımdan Kırmızı Karanfil'in yayınıyla, yazarın vasiyeti 22 yıllık bir gecikmeyle gerçekleşmiş olmaktadır.

Kitap No : 4
ISBN : 9944-5688-1-3
Sayfa Sayısı : 256
Baskı : 1. Baskı, Eylül 2006, İstanbul
Editör : Kemal ÖZER
Düzeltme : Müzeyyen ÇELİK
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Şendoğan YAZICI

Yorumlar
Gerçeğe Neresinden Bakarsınız?
Aysel SAĞIR
Sokağı tanımlamak kolay değildir. Esnafı, simitçisi, sokak çocukları, meczubu, dilencisi, fahişeleri, seyyar satıcılarıyla sahiplenilen sokaklar, bir ülkenin sosyal tarihiyle ilgili önemli ipuçları verir. Zira, kimse daha doğar doğmaz bunlardan biri olarak kendini sokakta bulmamıştır. Birtakım kişisel hayat hikayeleri onca önemsizliğine ve sıradanlığına rağmen, gün gelir büyük siyasal ve ekonomik uygulamalarla kesişir. Sokaktaki ayrıntılar daha bir fazlalaşmıştır artık. Belki de, o ayrıntının...
devamı...
Vasiyeti Gerçek Oldu
Sadık GÜLEÇ
Yazar Reşat Enis Aygen'in, ölmeden hemen önce tamamladığı Kırmızı Karanfil adlı kitabı 25 yıl sonra, vasiyeti üzerine basıldı.

Bir dönem Türk Edebiyatının en tanınan isimlerinden biri olan Reşat Enis Aygen'in vasiyeti sonunda gerçek oldu. 1950'li yıllarda, döneminin en önemli yazarları arasında sayılan Reşat Enis'in ölmeden hemen önce tamamladığı Kırmızı Karanfil isimli kitabı basılamamıştı. Vasiyetnamesinde, oğlundan kitabını yayınlamasını arzu eden Aygen'in isteği...
devamı...

Website Security Test