ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Yön - Devrim Hareketi
Kemalizm ile Marksizm Arasında Geleneksel Aydınlar
Gökhan ATILGAN
Fiyatı: 17.00 TL
İçindekiler | Önsöz / Giriş
Doğan Avcıoğlu liderliğindeki Yön-Devrim Hareketi, Yeni Osmanlılar, Jön Türkler, İttihatçılar, Kemalistler, Kadrocular ve günümüz ‘ulusal solcu’larına uzanan Osmanlı-Türk geleneksel aydın hareketleri içinde bir istisna teşkil eder. Akımın geliştirdiği siyasal söylemin özelliği, kendine öncel aydın hareketlerinin “Türkiye nasıl kalkınabilir?” ana sorunsalı için geliştirdikleri tüm temel kavram ve önermeleri Marksizmden yararlanarak yeniden anlamlandırmayı denemiş olması ve bunları sosyalist bir Türkiye projesi için yeniden bir araya getirmiş olmasıdır.

Yön-Devrim Hareketi, sosyalizm vurgusuyla geleneksel aydın hareketlerinin tümünden ayrılır. Buna karşılık, öngördüğü yeni toplumun inşası için toplumsal bir tabana dayanmayı reddetme, bunu iktidar sonrasına öteleme, iktidarı devlet içindeki kimi güçlerle iş tutarak ele geçirme tavrıyla, geleneksel aydın hareketleriyle aynı kümenin içinde yer alır.

Bu kitabın temel sorunu, Yön-Devrim Hareketi’nin geliştirdiği siyasal söylemi çözümlemektir. Kullandığı kavramların hangi başka siyasal söylemlerden devralındığı, nasıl dönüştürüldüğü, hangi kuramsal bakış açısıyla yeniden tanımlandığı ve hangi ana sorunsal etrafında ne şekilde bir araya getirildiği kitabın odak noktasıdır.

Başta Doğan Avcıoğlu olmak üzere Yön-Devrim Hareketi’nin önde gelen isimlerinin yaşamöyküleri kitapta birer ‘iç metin’ olarak yer almaktadır. Kitapta, ayrıca, Yön ve Devrim dergileri, Çalışanlar Partisi, Sosyalist Kültür Derneği ve Yön Yayınları hakkında ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.
Kitap No : 59
ISBN : ISBN-978-9944-122-51-1
Sayfa Sayısı : 368
Baskı : 2. Baskı, Ekim 2008, İstanbul
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Yönü'ümüzü Bilelim
Cenk SARAÇOĞLU
Yön hareketinin anti-emperyalizm temasını vazgeçilmez sayması, ordu içinde ve aydınlar arasında etki alanı yaratmaya çalışması ve nihayetinde de başarısızlığa uğrayan bir sol-cunta girişiminin belirli bir düzeyde içinde yer alması, bugünkü ulusalcılarla Türkiye solu arasında paralellik kuran eğilimlerin temel referansı. Gökhan Atılgan’ın da Yön-Devrim Hareketi: Kemalizm ve Marksizm Arasında Geleneksel Aydınlar isimli çalışmasında ele aldığı konu sadece önemli bir tarihsel fenomene ışık...
devamı...
Atatürkçülükle Sosyalizmi Birleştirme Denemesi: Yön-Devrim Hareketi
Cem EROĞUL
Gökhan Atılgan’ın Yön-Devrim Hareketi incelemesi, geçen yılın sonuna doğru Yordam Kitap tarafından yeniden yayımlandı. Bu ikinci baskıyı gözden geçireyim derken, dayanamadım bütün kitabı baştan sona yeniden okudum. Neden mi? Çünkü bu kitabı okumak, insanın kolay kolay geri çeviremeyeceği tam bir düşünsel şölen. Her düşüngüsel (ideolojik) söylem gibi, ister istemez karmaşık, düzensiz, çalkantılı, zaman zaman duygusal, yer yer çelişkili, üstelik de on yıllık bir sürece yayılmış; yayın, örgüt,...
devamı...

Website Security Test