ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Diyalektiğin Dansı
Marx'ın Yönteminde Adımlar
Bertell OLLMAN (Çeviri: Cenk SARAÇOĞLU)
Fiyatı: 16.00 TL
İçindekiler | Önsöz / Giriş

Kapitalizm üzerine fikir yürüten çoğu düşünürün görüntülere takılıp kalmasına karşılık Marx'ın tüm üstü örtük ilişkileri kavramasını sağlayan şey, onun diyalektik yöntemidir.


Bertell Ollman bu kitapta Marksizmde vazgeçilmez bir rol üstlenen diyalektiğin Marx'ın kendi eserlerinde nasıl çalıştırıldığını ve bugün dünyayı anlamak ve değiştirmek için bizim diyalektiği nasıl kullanmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Marksist külliyatı yine Marksist araçlarla soyutluyor; Marksizmin bizzat kendisini diyalektiğin ışığında inceliyor. Kısacası Ollman'ın yaptığı şey Marx'ın düşünsel dünyasının Marksist bir analizidir. Marx kapitalizmi anlamak, Ollman da Marx'ı anlamak için diyalektiğin dansındaki adımları takip eder.


Marx'ın kendi yönteminin incelikleri üzerine herhangi bir çalışma ortaya koymamış olması onu tartışanlar veya takip edenler arasında metinlerinin ve fikirlerinin nasıl yorumlanması gerektiği konusunda alevli tartışmalara ve ihtilaflara yol açmıştır. Ollman bu kitabıyla Marx'ın belirli bir kavramı, belirli bir argümanı nasıl bir düşünsel sürecin sonucunda ürettiğini göstererek bu ihtilafların pek çoğuna noktayı koymuş oluyor.


2003 yılında yayınlanan Diyalektiğin Dansı, yazarın kendisinin de ifade ettiği gibi Ollman'ın en olgun ve en yetkin eseridir.

Orijinal Ad : Dance of Dialectic: Steps in Marx
Kitap No : 6
ISBN : ISBN-978-9944-122-87
Sayfa Sayısı : 256
Baskı : 4. Baskı, Mart 2015, İstanbul
Editör : Nihat ATEŞ
Düzeltme : Nihat ATEŞ
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Şendoğan YAZICI

Yorumlar
OLLMAN: "Siyasi haritayı yeniden çizme fırsatı kaçırılmamalı"
M. Ali ÇELEBİ
Marksist siyaset bilimi profesörlerinden Bertell Ollman, kapitalizmin 'Nihai Kriz' dönemine girdiğini, kapitalizmi ihyaya yönelik bütün girişimlerin artık beyhude olduğuna dikkat çekerek 'Şimdi asıl seçim, sosyalizm ile barbarlık arasındadır' dedi. Ollman, Taksim-Gezi protestolarının cazibesini artırmak için tavsiyelerde bulundu. İstanbul'da tanıştığım felsefeci ve siyaset bilimci Ollman soruları e-mail yoluyla yanıtladı. Küresel ekonomik krizin geldiği noktayı nasıl görüyordunuz?...
devamı...
Marksizme Berrak Yorum
Semih GÜMÜŞ
Bertell Ollman, 'Diyalektiğin Dansı' kitabında Marksizmi yeniden anlama konusuna özgün bir bakış açısı getiriyor

Marksizm ile Leninizmi iki ayrı düşünme biçimi olarak görmek bir zamanlar olanaksızdı. Birinin, düşünsel altyapısını kurmayı öncelikli sayıp iktidar sorunu ve sınıf savaşımının çevresini de donattığı düşünülürken; öbürünün, iktidar amacının kurucusu olarak düşünce üretimine değer verdiği kuşkusuzdu. Bu iki düşüncenin birbirinden ayrılmazlığı üstüne neredeyse yüz yıl...
devamı...
Bertell Ollman'la "Diyalektiğin Dansı"
Röportaj ve Çeviri: Yasin KAYA
New York Üniversitesi siyaset bilimi profesörlerinden, tanınmış felsefeci Bertell Ollman'ın son kitabı Diyalektiğin Dansı geçtiğimiz aylarda Yordam Kitap tarafından yayınlandı. Ollman'la, kitabından yola çıkarak, felsefe ve dünya sorunları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Diyalektik yöntem, yalnızca kapitalizmi değil Marksizmi anlamamızda da bize yardımcı olmalıdır. Ama ne aynı düzeyde, ne de aynı şekilde?

[BirGün]: Kitabınızda...
devamı...

Website Security Test