ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Küresel Parlama Noktaları
Emperyalizme ve Neoliberalizme Karşı Tepkiler
Leo PANITCH, Colin LEYS (Çeviri: Tuncel ÖNCEL)
Fiyatı: 21.00 TL
İçindekiler | Önsöz / Giriş
1964 yılından bu yana, sol saflarda yer alan yazarları ortak bir konunun çeşitli yönlerini incelemek üzere bir araya getiren Socialist Register dergisinin 2008 seçkisinde, İslam dünyasında, Latin Amerika’da ve kapitalist kuzeyde Solun önündeki zorluklar ve olanaklar sorgulanıyor.

Ortadoğu’yu konu alan altı makale, İslami emperyalizm karşıtlığının ikili doğasını, Batının İslami hareketlerin bu kadar ön plana çıkmasında oynadığı hayati rolü ve siyasi bir öğreti olarak İslamcılığın çeşitli biçimlerini ele alıyor, Irak, Pakistan ve Türkiye örneklerinden hareketle din ile siyaset arasındaki ilişkiye dair somut bir anlayış ortaya koyuyor.

Neoliberalizme karşı direniş, kendisini en açık şekilde Latin Amerika’nın “pembe dalga”sında ortaya koyuyor. Dergideki yedi makalede, Venezüella, Bolivya, Meksika ve Arjantin örneklerine vurgu yapılarak, bölge genelinde 21. yüzyıl sosyalizminin olabilirliği değerlendirilirken, Brezilya Topraksızlar Hareketi lideri João-Pedro Stédile ile yapılan röportajda ise bu ülkedeki sınıf mücadelelerine dair benzersiz bir bakış açısı sunuluyor.

Doğu Avrupa, Fransa ve Emperyalizm kalbi ABD’deki neoliberalizm ve emperyalizm karşıtı direnişler üç makalede ele alınıyor. Seçki, tanınmış üç iktisatçının, küresel bir toplumsal ve siyasi denetim rejimi olarak neoliberalizmi çözümleyip, solun neoliberalizme karşı tepkisini eleştirel bir bakışla inceledikleri tartışma bölümü ile sona eriyor.

--

SOCIALIST REGISTER


Orijinal Ad : Global Flashpoints : Reactions to imperialism and neoliberalism
Kitap No : 67
ISBN : ISBN-978-9944-122-63-4
Sayfa Sayısı : 368
Baskı : 1. Baskı, Şubat 2009, İstanbul
Düzeltme : Mehmet TAYAK
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Küresel Parlama Noktaları
Ertuğrul Cenk GÜRCAN
Bu hafta tanıtacağımız ilk eser, kısa bir süre önce Yordam Kitap'tan çıkan hacimli bir derleme: Küresel Parlama Noktaları. Günümüz dünyasında neoliberal dalgaya ve kapitalist yayılmacılığa karşı ortaya çıkan tepkileri ele alan derleme, Leo Panitch ve Colin Leys tarafından hazırlanmış. Orijinali "Socialist Register" tarafından yayınlanan çalışma, son yıllarda bu alanda yazılan en çarpıcı ve derinlikli makalelerden güzel bir seçki sunuyor. Ortadoğu ve Latin Amerika'dan Kuzey Amerika ve Doğu...
devamı...

Website Security Test