ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Yaşanmamış Sosyalizm
Mehmet İnanç TURAN
Fiyatı: 9.00 TL
İçindekiler | Önsöz / Giriş
Yaşanan sosyalizm deneylerini/denemelerini farklı/karşıt açılardan değerlendiren çalışmalara bir arada yer veren “Geçmişten Geleceğe Sosyalizm” dizisi içinde, bu kez Sovyetler deneyimine eleştirel açıdan yaklaşan bir çalışmaya yer veriyoruz.

Yazar, “yıkıntı” olarak tarif ettiği SSCB’nin çözülüşünü, solun hakkını vererek değerlendiremediğini düşünüyor ve “yaşananları uzun boylu tartışmadan, gerekli sonuçları çıkarmadan … sosyalizm umudu yaratmamız mümkün değildir” saptamasından yola çıkarak Sovyet deneyimini çeşitli yönleriyle değerlendiriyor.

Sovyetler Birliği’nde sosyalizmin hiçbir zaman kurulamadığını, bir geçiş toplumu olduğunu ve giderek yozlaştığını iddia eden yazar, sosyalizm denemesinin başarısızlığının temelinde, yanlış bir teori üzerine oturmuş politikanın yattığını öne sürüyor, başarısızlığa yol açan teoriyi ve politikayı tüm yönleriyle sorguluyor, Marx, Engels ve Lenin’in teoride öngördükleri ile fiilen yaşananları karşılaştırıyor. Ulusal sınır içinde sosyalizm kurulabilir mi? Sosyalizm sınıflı bir toplum mudur? Sosyalizmde devletin durumu ne olacak? Sosyalizmde demokrasi nasıl bir değişim geçirir? Sosyalizmde meta üretimi olacak mı? Sosyalizmde para olacak mı? Sosyalizmde bölüşüm nasıl olacak? Sosyalizmde bürokrasi ve sürekli ordu olacak mı?.. kitap boyunca ele alınan en temel konuları oluşturuyor.
Kitap No : 66
ISBN : ISBN-978-9944-122-60-3
Sayfa Sayısı : 176
Baskı : 1. Baskı, Şubat 2009, İstanbul
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Yaşanmış Sosyalizm
Candan BADEM
Mehmet İnanç Turan'ın Yordam Kitap'tan çıkan kitabının adı Yaşanmamış Sosyalizm. Arka kapaktaki tanıtım yazısında şöyle yazıyor: “Yazar 'yıkıntı' olarak tarif ettiği SSCB'nin çözülüşünü, solun hakkını vererek değerlendiremediğini düşünüyor... Sovyetler Birliği'nde sosyalizmin hiçbir zaman kurulamadığını, bir geçiş toplumu olduğunu ve giderek yozlaştığını iddia ediyor ve sosyalizm denemesinin başarısızlığının temelinde yanlış bir teori üzerine oturmuş politikanın yattığını öne...
devamı...
Yaşanmamış Sosyalizm
Haluk YURTSEVER
20.yüzyılın, hiç kuşku yok en önemli olayı Ekim Devrimi’ydi. 70 gün süren Paris Komünü’nden sonra gerçekleşen ilk işçi iktidarı, kapitalizmin az geliştiği büyük bir ülkede tarihin ilk ve çetin sosyalizm denemesiydi. Ekim Devrimi, işçi sınıfının kişiliğinde tüm ilerici insanlığın emperyalist-kapitalizme meydan okuması, dünya-tarihsel yanıtıydı; dünyayı sarstı; yeryüzünü ve yüzyılı devrimcileştirdi. Savaş sonrası dönem, yalnız Rusya'da değil başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok yerinde,...
devamı...

Website Security Test