ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Marksizm ve Medya Araştırmaları
Anahtar Kavramlar, Çağdaş Eğilimler
Mike WAYNE (Çeviri: Barış CEZAR)
Fiyatı: 20.00 TL
İçindekiler | Önsöz / Giriş
Her ne kadar medya çalışmaları popüler bir akademik disiplin olsa da Marksist bir bakış açısıyla bu konunun analizini yapan kitap sayısı şaşırtıcı derecede azdır. Mike Wayne'in kitabı medya üzerine araştırma yaparken radikal bir siyasal metodolojiye başvurmak isteyenler için idealdir. Yazar bu kitapta kilit Marksist kavramlara erişilebilir bir rehber sunduğu gibi bu kavramların güncel kültür analizlerine nasıl uygulanacağını da gösteriyor.

Marx, Lukacs, Gramsci, Habermas, Jameson ve diğer yazarlardan yararlanan kitap bizlere medya ve mevcut kültürel eğilimlerin Marksist açıdan analizini yapabilmek için gerekli olan kilit kavramların kapsamlı bir serimlemesini sunuyor. Sınıf, üretim tarzı, kültür sanayi, devlet, altyapı-üstyapı, ideoloji, hegemonya, bilgi ve toplumsal çıkarlar ve meta fetişi gibi kavramları ele alıp yorumlayan bu kitap film, televizyon, internet ve basılı medya gibi geniş bir konu yelpazesine sahip. Analizler, dijital dosya değişiminden Disney’e, reality TV programı Big Brother’dan sermaye altında kültür ve toplumun fetişlerine ışık tutan Diğerleri (The Others), Şeytan’ın Bel Kemiği (The Devil’s Backbone) ve Karanlık Şehir (Dark City) gibi filmlerdeki ruh ve hayaletlere dek uzanan somut irdelemelere dayandırılıyor.
Orijinal Ad : Marxism and Media Studies: Key Concepts and Contemporary Trends
Kitap No : 69
ISBN : ISBN-978-9944-122-45-0
Sayfa Sayısı : 350
Baskı : 2. Baskı, Nisan 2015, İstanbul
Editör : Defne ORHUN
Düzeltme : Sakine ERDOĞAN
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Marksizm ve Medya Araştırmaları
Ertuğrul Cenk GÜRCAN
Sosyal bilimler alanındaki çalışmalarda önemli bir yere sahip olan Marksist kuramda kullanılan temel kavramların medyaya ve medya araştırmalarına uyarlanmasının, bu alanda yeni tartışmalar doğurabilecek, önemli bir potansiyel içerdiği söylenebilir. Mart ayında Yordam Kitap'tan çıkan nitelikli bir eser, tam da bu tür bir potansiyelin neden kullanılması gerektiğini ve nasıl kullanılabileceğini açıkça gözler önüne seriyor. Mike Wayne'in kaleme aldığı, "Marksizm ve Medya Araştırmaları - Anahtar...
devamı...

Website Security Test