ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Ecinniler’in Gölgesinde
Dostoyevski, Leyla Erbil, Kaan Arslanoğlu ve Orhan Pamuk Üzerine İncelemeler
Yeşim DİNÇER
Fiyatı: 10.00 TL
İçindekiler | Önsöz / Giriş
Dostoyevski'nin dört büyük romanından biri olan Ecinniler, gelmiş geçmiş en güçlü politik roman olma özelliğini de taşıyor. Yazılışından bu yana geçen 140 yılda, Camus ve Coetzee gibi edebiyatçıların, Wajda ve Godard gibi sinemacıların da aralarında bulunduğu birçok yaratıcıyı etkiledi, yapıtlarına esin kaynağı oldu. Yeşim Dinçer, Ecinniler'in dev gölgesinde yazılan ve ondan esintiler taşıyan çağdaş Türk romanlarını ele alıyor bu kitapta. Dostoyevski'nin karakterlerini, kurgusunu, yaşamını; en çok da polemiklerini hatırda tutarak.
Orhan Pamuk'un Kar, Leyla Erbil'in Mektup Aşkları ve Kaan Arslanoğlu'nun İntihar yapıtlarının ışığında şu sorunun da yanıtı aranıyor bir yandan: Ecinniler'de ele alınan felsefi ve politik meseleler, insanın açmazı üzerine yapılan o uzun tartışmalar bugün hâlâ güncelliğini ve yakıcılığını nasıl koruyabiliyor? Belki de asıl cevaplamamız gereken o zor, çetrefilli soru, içinde yaşadığımız dünyanın Dostoyevski romanlarını neden giderek daha çok andırdığı.
Kitap No : 79
ISBN : 978-9944-122-81-8
Sayfa Sayısı : 192
Baskı : 1. Baskı, Temmuz 2009, İstanbul
Düzeltme : Ceren DEMİRDÖVEN
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Onur ve Yüzkarası
Aysel SAĞIR
Dostoyevski’nin yaşadığı dönemi kapsayan 19. yüzyılı kendine özgülüğü içinde ele almak gerekiyor. Buradan her edebiyatçı ve sanatçının yaşadığı çağdan sorumlu olduğu sonucunu çıkartabilsek de, öyle anlaşılıyor ki Dostoyoveski gibi edebiyatçılar, birkaç yüzyıl sonrasının ağırlığını da yaşadıkları çağda içlerinde taşımışlar. Yeşim Dinçer, Ecinniler’in Gölgesinde adını verdiği çalışmasında, söz konusu izleği yakalamanın yanısıra, Ecinniler’i etraflıca analiz ederek bugünün yazarlarıyla...
devamı...

Website Security Test