Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
%55
TÜRKİYE’NİN SOĞUK SAVAŞ DÜŞÜNCE HAYATI (HASARLI) Cangül ÖRNEK

TÜRKİYE’NİN SOĞUK SAVAŞ DÜŞÜNCE HAYATI (HASARLI)Antikomünizm ve Amerikan Etkisi

Liste Fiyatı : 160,00 TL
İndirimli Fiyat : 72,00 TL
Kazancınız : 88,00 TL
1843982358009
366628
TÜRKİYE’NİN SOĞUK SAVAŞ DÜŞÜNCE HAYATI (HASARLI)
TÜRKİYE’NİN SOĞUK SAVAŞ DÜŞÜNCE HAYATI (HASARLI) Antikomünizm ve Amerikan Etkisi
72.00

Dünya Savaşı’ndan 1960’lara kadar olan sürece yoğunlaşan Türkiye’nin Soğuk Savaş Düşünce Hayatı, Soğuk Savaş’ın, antikomünizmin, ABD ile yakınlaşmanın ve Anglosakson düşünce dünyasıyla etkileşimin Türkiye fikir çevrelerindeki yansımalarına odaklanan bir çalışma.

Bir düşünce tarihi araştırması olan bu kitap, savaş sonrasında ABD ile kurulan “frensiz ilişkilerin” Türkiye’de gündelik yaşamdan akademik dünyaya ne tür sonuçlar doğurduğunu ortaya koyuyor. Bu bağlamda, öncelikle Soğuk Savaş’ın ABD’deki gelişimini ve ABD’nin toplumsal algıyı şekillendirme yolunda Türkiye’de yürüttüğü “kültürel programın” ayrıntılarını ele alıyor. Daha sonra ise, Türkiye’de eğitim alanında ve sosyal bilimlerde yaşanan gelişmeleri ve dönemin dergi-gazete gibi yayınları üzerinden Türkiye düşünce dünyasının farklı kesimlerinde yürütülen tartışmaları inceliyor.

Türkiye’nin Soğuk Savaş Düşünce Hayatı, Cangül Örnek tarafından derin bir kaynak ve arşiv taraması sonucu ortaya konmuş ve Türk Sosyal Bilimler Derneğinin “Genç Sosyal Bilimciler” ödülüne layık görülmüş ufuk açıcı bir yapıt.

Kapat