Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

Meksikalı aydın, karikatürist, yazar. 1934'te Zamora, Michoacán'da doğdu. Tüm dünyada Ríus adıyla bilinir. 100'ü aşkın kitabı vardır. Rius, kararlı bir siyasi aktivist; ülkesindeki iktidarın ve ABD'nin neoliberal doktrinlerine, ayrıca Katolik Kilisesi'ne karşı eleştiri oklarını yönelten ilerici bir çizerdir.
İlk karikatürleri 1955 yılında Já-Já dergsinde çıktı. 1960'larda Meksika'nın belli başlı bütün dergi ve gazetelerine karikatürler çizdi. Meksika hükümetini keskin mizahıyla eleştirdiği Los Supermachos ve Los agachados serileriyle halkın sevgisini kazandı. Siyaset, vejeteryanizm, din, felsefe gibi konuları işlediği resimli kitapları arka arkaya geldi; herkesin anlayıp seveceği bir yalınlık ile keskin bir entelektüel duruşu bir araya getirmesiyle ün saldı. 1961'de, Moskova'da çıkanİzvestiya'ya çizen ilk yabancı oldu.

1970'te Küba tarihini ve devrimini anlattığıCuba para principiantes'in İngilizce basımıyla birlikte dünyada da tanınmaya başladı. Ancak büyük ününe, 1972 tarihliMarx para principiantes'in İngilizceye çevrilmesiyle, 70'lerin sonunda ulaştı.

1990'larda, yeni yeni resimli kitaplar üretmeye devam ederken, bir yandan daEl Chahuistleve kurucuları arasında bulunduğuEl Chamucoadlı siyasi eleştiri dergilerine sürekli katkıda bulundu. Meksika'daki siyasi mizahın, kendisinden sonra gelen kuşakları için önemli bir örnek teşkil etti.

Bugün 80 yaşında bir çınar, El Chamuco'da çizmeye devam ediyor.

Çizgilerle Kapitalizmin Tarihi, Çizgilerle Felsefe, Çizgilerle Ateistin El Kitabı, Çizgilerle Ekonomi; Yordam Kitap'tan çıkacak diğer Rius kitaplarından bazıları.

Eduardo Rio Garcia RIUS - Yazarın kitapları

Kapat