Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

Yüzyılımızın önemli Alman yazarlarından E. Glaeser, 1902'de, Güney Almanya'da, Butzbach'ta doğdu. Savaş düşmanı tutumu ve politik düşünceleri dolayısıyla yapıtları Hitler Almanya'sında yasaklandı ve yakıldı. Glaeser yıllarca yurdundan uzak yaşamak zorunda kaldı. Yapıtlarının birçoğu dış ülkelerde yayımlanabildi.

Glaeser'in başlıca yapıtları şunlardır: Frieden (Barış), roman, 1933'te Almanya'da yakıldı. Der Letzte Zivilist (Son Sivil), roman, Almanya'da yasaklandı, 1936'da İsviçre'de basıldı. Das Gut im Elsass (Alsas'taki Çiftlik), büyük öykü, 1933'te Almanya'da yakıldı. Das Jahr (Yıl), büyük öykü, Almanya'da yasaklandı, 1937'de Zürich'te basıldı. Das Unvergaengliche (Kalımlı), öyküler, Almanya'da yasaklandı, Amsterdam'da basıldı. Das Kirschenfest (Kiraz Bayramı), öyküler ve Jahrgang 1902 (1902 Doğumlular) roman, 1933'te Almanya'da yakıldı.

Jahrgang 1902 (1902 Cari Yılı), dilimize 1902 Doğumlular adıyla çevrildi. Bu, yazarın dilimize çevrilmiş ilk yapıtıdır. Burhan Arpad, daha önce, bu romandan çarpıcı bir parça çevirip yayımlamış ve Glaeser'i kısaca tanıtmıştır. (Adımlar, İlkkânun 1943, sayı, 8). Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok'un Erich Maria Remarque'ın yazarlık yaşamında yeri neyse, 1902 Doğumlular'ın Ernst Glaeser'in yazarlık yaşamındaki yeri de odur. Bu roman, yazarını uluslararası üne kavuşturan yapıtlardandır. 1958'e kadar yirmi dört ülkede yayımlanmış, durmadan yeni baskıları yapılmıştır. 1902 Doğumlular, bir zaman bölümünün türlü akımlarını, çelişkilerini başarıyla veren bir tablo olmanın ötesinde, yüzyılımızın bir kuşağın alınyazısı-romanıdır. Bu roman, Sovyetler Birliği, ABD, İngiltere, Fransa, Çin, İsveç, Norveç gibi ülkelerde, üniversite öğrencilerine inceleme konusu olarak verilmiştir. Glaeser, 1902 Doğumlular'da, Birinci Dünya Savaşı'nın ortaya çıkardığı olaylar zincirini çok önceden vermeyi başarmış, 1914'te başlayan önemli toplumsal değişmelerin sonuçlarını yanılmadan görmüştür. Bugün olayları bilen herkes, bu romanın tarihsel bir değeri olduğunu da kabul edecektir.

Feliks İvanoviç Çuyev

(1941- 2 Nisan 1999)

Rus Sovyet şair, gazeteci. Sosyalist Emek Kahramanı unvanına sahiptir ve çeşitli ödüller kazanmıştır. Diğer

kitapları şunlardır: Kaganovi. Böyle Konuştu, İmparatorluk Askerleri.

Ernst GLAESER - Yazarın kitapları

Kapat