Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

1959-1964 yılları arasında Frankfurt Üniversitesi'nde tarih ve Alman dili ve edebiyatı okudu. 1965-1966 yılları arasında Berlin ve Marburg'ta siyaset bilimi okudu. Marburg Üniversitesi'nde Wolfgang Abendroth'un asistanı olarak siyasal bilgiler fakültesinde araştırmalar yaptı ve doktora tezini verdi. 1972'den 2004 yılına kadar Marburg Üniversitesi'nde profesör olarak çalışan Fülberth, Almanya'nın sayılı komünist profesörlerden biri olarak bilinmektedir. 1962'den 1966'ya kadar SDS üyesi olan Fülberth, partinin dağılmasından sonra Alman Komünist Partisi'ne (DKP) üye oldu. 1990'lı yıllarda Alman Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun (RAF) hapisteki yöneticisi Christian Klar ile görüşmeler yapan Fülberth, bu cesur adımıyla dikkatleri üzerine çekti. Yaptığı bu görüşmeleri sonuna kadar savunan Fülberth, RAF yöneticileriyle görüşmesinin solcu bir insan olarak doğal görevi olduğunu belirtti.
Günümüzün birçok toplumsal sorununa ilişkin çalışmalar yayınlayan Fülberth'in esas araştırma alanlarıysa kapitalizm, sosyalizm ve işçi sınıfı tarihidir. Kapitalizmin teorisi ve tarihine yönelik çalışmalarını ise birçok kitap ve makalede ortaya koymuştur.
Fülberth, birçok ulusal ve uluslararası yayın organının yanı sıra düzenli olarak Freitag, Konkret, Junge Welt ve Neuen Deutschland'da makaleler yayınlamaktadır.

Georg FULBERTH - Yazarın kitapları

Kapat