Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

Felsefe profesörü ve Marksist teorisyen. Almanya Komünist Partisi'nin (DKP) güncel programının yazarlarındandır. Teori dergileri Topos ile T&P'nin (Teori ve Pratik) yayın kurulunda yer aldı.

Çocukluğu Almanya'da Hitler iktidarı altında geçti, henüz çocuk yaşta birkaç ay hapis yattı.

Mainz Üniversitesi'nde Otto Friedrich Bollnow'un danışmanlığında yazdığı "Varlığın Öztanımı" başlıklı doktora tezi, siyasi nedenlerle reddedildi. İkinci doktora girişimini ise Doğu Almanya'da ünlü filozof Ernst Bloch'un danışmanlığında başlattı. Bu kez de Bloch'un Doğu Alman Cumhuriyeti yönetimiyle yaşadığı ideolojik sorunlar nedeniyle doktora tezini savunamadı. 1956 yılında başladığı tezi ancak 1969 yılında kabul edildi.

1971 yılında Marburg Üniversitesi'nde profesörlüğe kabul edilen Holz, 1978 yılında Groningen Üniversitesi'ne (Hollanda) atandı, emekliliğine kadar orada çalıştı.

Holz'ün Felsefenin Aşılması ve Gerçekleştirilmesi üst başlığını taşıyan üç ciltlik yapıtı, onun 50 yıllık felsefi çalışmasının özünü oluşturan başyapıtıdır. Holz, kapsamlı yapıtında hem modern anlamda Hegel'le başlayan diyalektiğin günümüze kadarki izini sürmekte hem de felsefe tarihinden hareketle pratiğin (siyasetin) felsefeyle olan kopmaz bağına Marx'tan ilham alarak dikkat çekmektedir.

Devrimin Cebiri–Hegel'den Marx'a başlıklı birinci cildi takip eden ikinci ve üçüncü cildin başlıkları da şöyledir: Maddi Güce Dönüşen Teori–III. Enternasyonal Klasikleri; Pratiğin Kapsam Alanları–Şafak Tanrısı ve Minerva'nın Başkuşu.

Yazarın Sosyalizmin Yenilgisi ve Geleceği kitabı da (2010) Yordam Kitap tarafından yayımlanmıştır.

Hans Heinz HOLZ - Yazarın kitapları

Kapat