ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Filistin Komünist Partisi, 1919-1948
Enternasyonalizm Mücadelesinde Araplar ve Yahudiler
Musa BUDEIRI (Çeviri: Şükrü ALPAGUT)
Fiyatı: 20.00 TL
Filistin Komünist Partisi tarihi, Filistinli Araplar ile Yahudi göçmenlerin sınıf dayanışması temelinde ortaya koydukları politik çabanın tarihidir. Siyonizme alternatif olarak 1919 yılında başlatılan bu ortak parti mücadelesi, çeşitli nesnel ve öznel nedenlerle 1948’de başarısızlığa uğramıştır. Filistin’deki yerleşik Araplardan tamamen ayrı olarak siyonist hareketin içinden doğan komünist hareket; Komintern gözetiminde, bütün siyasi eksikliklerine rağmen sömürgeciliğe ve siyonizme karşı mücadele eder hale gelmiştir. Partinin siyasal hattında yaşanan yalpalamalar, polis baskısı, bölgedeki isyanlar ve ayaklanmalar; Arap ve Yahudi komünistlerin, tarihî Filistin’de, adil bir toplum kurmak için mücadele etmesini engelleyememiştir. Bu kitap, bir parti tarihi olmanın ötesinde; Arap ve Yahudi komünistlerin İngiliz Mandası olan Filistin topraklarında yürüttüğü enternasyonalizm mücadelesini, tarihe not düşmektedir. Filistin tarihinin ihmal edilen ya da unutulan bir dönemi aydınlatılırken, aslında İsrail Devleti’nin nasıl yaratıldığı da anlatılmaktadır.

Kitap hazırlanırken, İngiliz ve İsrail arşivlerindeki konuya ilişkin belgeler titizlikle incelenmiş, gazete ve dergiler taranmış ve hepsinden önemlisi, anlatılan olayların tanığı olmuş parti üyeleriyle yüz yüze yapılan görüşmelerden yararlanılmıştır.

Filistin Solunun tarihi ile ilgilenenler için eşsiz bir kaynak olan bu kitap, yazar Musa Budeiri’nin yeni bir giriş yazısı ile okurlara sunuluyor.
Orijinal Ad : The Palestine Communist Party, 1919-1948
Kitap No : 152
ISBN : 978-605-5541-57-6
Sayfa Sayısı : 350
Baskı : 1. Baskı, Nisan 2012, İstanbul
Düzeltme : İhsan Seddar KAYNAR
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Zor coğrafyada komünist olmak
Behçet GÜLTEKİN
Modern Filistin tarihinin dönüm noktaları ile Filistin’deki komünist hareketin geçirdiği dönüşümü bir arada düşünmek hayli kışkırtıcı. Sonuçta, yalnızca Arapların veya Yahudilerin Filistin’inden değil, tüm uluslararası dengelerin düğüm haline geldiği zorlu bir coğrafyada devrimci olmaktan bahsediyoruz... Filistin Komünist Partisi’nin tarihini araştırırken, partinin oluşum sürecinde Siyonizmin oynadığı rolle karşılaşmak hayli şaşırtıcı gelebilir. Ne de olsa, içinden birçok ayrı kol...
devamı...

Website Security Test