Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE KOMÜNİST UFUK

Liste Fiyatı : 270,00 TL
İndirimli Fiyat : 189,00 TL
Kazancınız : 81,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 23,31 TL
9786051726397
366778
DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE KOMÜNİST UFUK
DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE KOMÜNİST UFUK
189.00

Dünyada ve Türkiye’de Komünist Ufuk, Kasım 2021’de yayımlanan Uygarlık Dönemeci’nin devamıdır. Uygarlık Dönemeci daha çok kapitalizmin teorik ve tarihsel sınırları üzerineydi. Bu kitapta ise yeni bir uygarlığın, bugünkü toplumda oluşmakta olan maddi önkoşullarına, olanaklarına yoğunlaşılıyor.

“Önkoşul”, “olanak”, hatta “birikim” kavramları, toplumsal devrim güçlerinin hazır ve aktif olduklarını değil, olasılık ve gizilgüç olarak var olduklarını anlatıyor.

“Devrim”, “Özne”, “Komünizmin Olanakları”, “Siyaset” ve “Türkiye 1923-2023” kitabın ana bölmelerini oluşturuyor.

Yurtsever, “kapitalizmin en büyük başarısı doğal ve ebedi bir düzen olduğu düşüncesini sömürülen, ezilen büyük kitle içinde egemen kılmasıdır” diyor ve bu boyunduruğu kırmanın felsefi, düşünsel, tarihsel, sınıfsal ve pratik olanakları üzerine bilgi, malzeme, eleştiri ve yorumlar sunuyor.

Kitaptaki önemli saptamalardan biri, sınırdaki kapitalizmin kendi iç enerjisiyle değil, henüz kırılmamış seçeneksizlik algısıyla ayakta kaldığı biçiminde. Yazar, seçenek yaratmak, komünizmi gerçek bir hareket olarak yeniden var edebilmek için program, strateji, siyaset üzerine, özellikle de mücadele hedeflerinin mantığı üzerine eleştiri ve öneriler geliştiriyor.

“Türkiye 1923-2023” bölmesinde Osmanlı-Türk burjuva devrimi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, çürüyüş ve çözülüş süreçleri tarihsel ve sınıfsal bir mercekten anlatılıyor. 14-28 Mayıs seçimlerinin eleştirel değerlendirmesi yapılıyor.

Dünyada ve Türkiye’de Komünist Ufuk dünyayı değiştirmek isteyenleri tarih, sınıf ve sınır bilinci ışığında düşünmeye, tartışmaya, davranmaya çağırıyor.

Kapat