ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Başka Bir Dünya Mümkün
Küreselleşme ve Antikapitalizm
David MCNALLY (Çeviri: Oya KÖYMEN)
Fiyatı: 22.00 TL
Kanada-Toronto’daki York Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan David McNally, bu kitabında, Meksika’nın Chiapas Dağları’ndan ABD’deki Seattle sokaklarına uzanan umut verici yeni toplumsal hareketleri inceliyor. Daha iyi bir dünya hayali, sokaklarda yürüyüş yapıyor, marşlar söylüyor, barikatlar kuruyor ve baskıya meydan okuyor.

Macnally bu hareketlerin, her zaman olduğu gibi, dünya çapında umudu canlandırdığını vurguluyor.
Ezilenlerin her başkaldırısıyla umut yükseliyor: Ekvador’da Yerliler hükümete karşı ayaklanırken yüz binler elektriğin özelleştirilmesine karşı Porto Riko’da genel greve gidiyor; emekçilerin ve Yerlilerin isyanı Bolivya’da suyun özelleştirilmesi saldırısını geri püskürtüyor; Güney Afrikalı işçiler yoksulluğa karşı grev yapıyor; Nijeryalı işçiler yakıt ve ulaşım zamlarına karşı kitlesel gösteriler örgütlüyor; milyonlarca Hintli işçi “küreselleşme, özelleştirme ve liberalleşmeye” karşı ayaklanıyor; Kolombiya’da dayatılan “neoliberal model”e karşı greve gidilirken İtalya’nın, Cenova kentinde sokaklar hareketleniyor, Paris’te ve diğer Fransız kentlerinde yaşam durdurularak işverenlerin genç işçileri kapı dışarı etmesini kolaylaştıran yasanın geri çekilmesi talep ediliyor.
Kısaca, gerçek demokrasi, tam eşitlik ve yaşamaya değer bir hayat için verilen mücadele her yerde sürüyor.

McNally, bütün dünyada ezilenlerin ve yoksulların sesini dinlememizi ve geleceğin şiirini duymamızı öneriyor. Bugün bu sesler fısıltı halinde olsa da bunların gelecekte kükremeye dönüşeceğini ve dinlemeye hazır olan herkese başka bir dünyanın mümkün olduğunu göstereceğini söylüyor.

Yazarın Gezi İsyanı üzerine önsözüyle...
Orijinal Ad : Another World Is Possible
Kitap No : 200
ISBN : 978-605-4836-48-2
Sayfa Sayısı : 416
Baskı : 1. Baskı, Kasım 2013, İstanbul
Düzeltme : Nurten TUÇ
Yayın Yönetmeni : Hayri ERDOĞAN
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
'Metalaşma Dışında' Başka Bir Dünya
Kansu YILDIRIM
Son yıllarda yabancı yatırımları çekebilmek veya uluslararası finansal birleşmelere eklemlenebilmek için Türkiyeli siyasetçiler, bürokratlar ve sermayedarlar ciddi bir gayret sarf ediyorlar. Onlar için en önemli ölçüt, Türkiye’nin “görünürlüğü”. Nitekim 31 Mayıs 2013 tarihinden itibaren Gezi Parkı Protestosu ile Türkiye hem uluslararası kurumların açıklamaları ve raporlarında hem de medya kuruluşlarının haberlerinde ve internet ağlarında muazzam bir “görünürlüğe” kavuştu. Görünürlüğün sağladığı...
devamı...

Website Security Test