ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Yarım Kalmış Bir Şarkı
Bobby Sands, IRA ve Açlık Grevi
Denis O HEARN (Çeviri: Deniz GEDİZLİOĞLU)
Fiyatı: 25.00 TL
Bu kitapta, uzun bir açlık grevinde hayatını kaybeden IRA militanı Bobby Sands’in hayatı ve mücadelesi anlatılıyor.

Bobby, yirmi yedinci yaşını açlık grevinde karşıladı. O sırada, İngiliz sömürgeciliğine karşı bağımsızlık mücadelesi veren İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) üyesi olarak gerçekleştirdiği eylemlerden dolayı dokuz yıldır hapishanede bulunuyordu. Kuzey İrlanda’da “H Blokları” adlı özel tip cezaevindeki baskıların son bulması, tek tip elbise dayatmasından vazgeçilmesi ve IRA mahkûmlarına siyasi statü tanınması talebiyle yürüttüğü açlık grevinin altmış altıncı gününde, 5 Mayıs 1981’de hayata gözlerini kapadı.

Bobby Sands ve yoldaşları, taleplerini elde edemediler belki ama o günden itibaren Bobby Sands, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insana ilham veren bir direniş simgesi haline geldi. Türkiye’deki uzun açlık grevlerinde ve ölüm oruçlarında da adı en çok anılıp örnek alınan figür yine Bobby Sands olacaktı.

Ne var ki, bu biyografinin basımına değin Bobby Sands’i, açlık grevlerine yol açan sebepleri etraflıca incelemiş ya da tarihin bu dönemini, hapishane hücrelerinin içinden bakarak yeniden canlandırmış bir kitap yoktu. Denis O’Hearn’ün kitabı, birincil kaynaklara başvurularak yapılan araştırma ve görüşmelere dayalı muazzam miktarda yeni materyal içeren bir çalışma olarak bu çarpıcı hayat hikâyesine ışık tutuyor.

“Bu muhteşem biyografiyle bir kez daha hatırlıyoruz ki, Bobby Sands tüm dünya için büyük bir insan, Belfast’ın iki yakasında ise gerçek bir kahramandı.”
Mike Davis

“Sands’in hapishane günleri, mahkûm arkadaşlarıyla yaşadıkları, demir parmaklıklar ardındayken yazdığı şarkılar, şiirler ve son olarak açlık grevinin acılarına dair insanı duygulandıran bir öykü.”Washington Post
Orijinal Ad : Nothing But An finished Song : Bobby Sands, The Irish Hunger Striker Who Ignited A Generation
Kitap No : 228
ISBN : 978-605-9046-21-3
Sayfa Sayısı : 464
Baskı : 1. Baskı, Kasım 2014, İstanbul
Editör : Ali GÜNDOĞAN
Düzeltme : Günnur AKSAKAL
Yayın Yönetmeni :
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni :

Yorumlar
Bitmeyen bir şarkı: Bobby Sands
Göksun YAZICI
Açlık grevi ve ölüm orucu denince dünyada akla ilk gelen isim Bobby Sands olacaktır. 5 Mayıs 1981 tarihinde ölüm orucunun 66. gününde yaşama gözlerini kapamasının ardından tüm dünya saygı duruşuna geçti. Hindistan ve Fransa meclisleri, dünyanın her yerinden insanlar sokaklarda Bobby için ayaktaydı. Türkiye’de 12 Eylül cuntası Bobby Sands haberlerini sansürlemişti; gençleri işkence tezgâhından geçirirken Türkiye’nin kulaklarını tüm direnişlere kapatmak istiyordu. Elbette başarılı olamadı....
devamı...

Website Security Test