Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

Haber

‘Burjuva uygarlığının ideolojik hegemonyası
aşındı’

Yeni kitabında eko-sosyalist paradigma üzerine tartışmalar yürüten Fikret Başkaya, burjuva uygarlığının aşınan ideolojik hegemonyasına dikkat çekiyor

Marx, aşk ve devrim!

Marx ailesi üyelerinin altmış yıldan uzun bir süre boyunca birbirlerine ve dostlarına yazdıkları binlerce sayfadan oluşan mektupları; Mary Gabriel’in kaleme aldığı aile biyografisi Aşk ve Kapital - Karl ile Jenny Marx ve Bir Devrimin Doğuşu’nun belkemiğini oluşturuyor.

Öykücülüğün gerçekçi, tarafsız, net
'hekim'i: Çehov

Çehov, öykücülüğünde tam bir ‘hekim’dir; gerçekçidir, tarafsızdır, nettir. “Artık bitti” denilen Rus nesrini, bir daha öylesi gelmez denilen o büyük devleri bırakıp, karşı kaldırıma geçivermiştir.

Çehov: Öyküsü kısa, gölgesi uzun

Bazı yazarlar hiç olmasa ya da hiç yazmasa yazın dünyası kuşkusuz eksik kalır ama Çehov’u çıkarınca öykü, tümden çökecek gibidir; onun gibi yazanlar bir yana, onun gibi yazmamak için sesini arayanlarla da gelişen, değişen bir türdür dersek tabii

İmkânsız olan Sosyalizm değil: Kapitalizm

Alp Altınörs’ün İmkânsız Sermaye kitabı, Türkiye’de sosyalist literatüre önemli bir katkı niteliği taşıyor (Yordam Kitap, 1. baskı 2019, 2. baskı 2020). Böyle bir çalışmanın pandemi koşullarına rağmen bir yıl gibi kısa bir süre zarfında iki baskı yapması, ülkemizde sosyalizme olan ilginin arttığına dair bir işaret kabul edilebilir. Aslında bu yöndeki işaretler çoğalmış durumda.

Friedrich Engels: Deha ve Özveri

Taner Timur

28 Kasım 2020, bilimsel sosyalizmin kurucularından Friedrich Engels’in 200. doğum günü. İşçi sınıfının “General”ini, bu büyük devrimciyi saygıyla anıyor, yıldönümü vesilesiyle Taner Timur’un “Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi” kitabından Engels’i anlatan bir bölümü kısaltarak yayınlıyoruz.

Marx ve dünya edebiyatı

Karl Marx ve Dünya Edebiyatı’ adlı kitap, Kant ve Hegel’den sonra Marx’ın sanat ve yazına bakışını ele almamı kolaylaştırdı. Yazın bilimci J. J. Prawer, anılan kitabının amacını, Marksist bir yazın kuramı kurmak olmadığını, Marx’ın yazınsal birikimini ve yazın eleştirisine ilişkin kavramları, kendi kuramsal açımlamalarında nasıl kullandığını göstermek olarak belirler.

Yordam Edebiyat’ın “Bir Solukta Klasikler”
dizisi yola koyuldu

Yordam Edebiyat, cebe sığacak boyutlarda, bir solukta okunabilecek bu klasikleri, yetkin çevirmen ve edebiyatçılarımız Sabahattin Ali, Salâh Birsel, Hasan Âli Ediz, Mete Ergin, Nuri Yıldırım, Hamdi Varoğlu ve Ayşe Hacıhasanoğlu’nun Türkçesiyle sunuyor.

İnsana, insan ve yurttaş olmayı anlatabilmek...

Emekli anayasa profesörü ve Marksist bilim insanı Cem Eroğul'un torunuyla sohbeti, on yılların birikiminden damıtılmış bilgiyi sunuyor okuruna. Salt bilgi verdiği için değil, nasıl düşünülmesi gerektiğini anlatmaya çalıştığı ve konulara ilişkin merak uyandırabildiğinden çok sevdim bu sohbeti.

Fatih Yaşlı'yla 'Halkçı Ecevit' kitabı
üzerine:

Bugün yakın Türkiye tarihinin hakkında en çok konuşulan siyasetçilerinden birinin, Bülent Ecevit'in doğum yıldönümü. Ecevit hayatını kaybedeli 14 yıl olmasına rağmen, Türkiye'de bugün yaşananları anlamak için hala dönüp bakılması, anlaşılması gereken bir politik figür olarak duruyor.

İki ana kurtuluş projesi: Marksizm ve feminizm

Toronto Üniversitesinde akademisyenlik yapan aktivist Shahrzad Mojab’ın hazırladığı kapsamlı bir derleme olan “Marksizm ve Feminizm”, Yordam Kitap tarafından yayımlandı. Mojab okurlara, Asya, Amerika ve Avrupa’da tanınmış akademisyenlerin Feminizm ve Marksizm çerçeveleri içinde, toplumsal kuram ve siyasete dair bir dizi kavramı çözümlediği metinlerinden özenli bir seçki sunuyor.

Yordam Kitap 'gençlerle' baş başa!

Yordam Kitap, 'Gençlerle Baş Başa' serisi ile okur karşısında... Dizinin editörleri Yeşim Dinçer ve Elif Aksu Kaya ile bir araya geldik ve çalışmaları biçimlerini, neyi hedeflediklerini ve yöntemlerini konuştuk.

Başkaya: Kapitalizmle mücadele etmeden sistemi
yeşile boyamak ekolojik yıkımı durdurmaz

Yazar ve akademisyen Fikret Başkaya’nın yeni kitabı, “Gençlerle Baş Başa: İklim Krizi ve Ekolojik Yıkım” Yordam Yayınevi’nden çıkarak, okuyucuyla buluştu. Başkaya bu kitabında, “genç arkadaşı” Deniz’in kendisine yönelttiği sorulara, sohbet havasında, basit ve sadece bir dille yanıt vererek, ekolojik yıkımın verilerini ortaya koyuyor. Ekolojik yıkıma karşı çıkmanın kapitalizme karşı mücadele etmekten geçtiğine vurgu yapan Başkaya, “Kapitalizm bir ‘kadavra medeniyetidir’, Kapitalizmle mücadele etmeden sistemi yeşile boyamak sorunu çözmez” diyor. Başkaya’nın Mezopotamya Ajansı ile yaptığı röportajı paylaşıyoruz.

Tolgahan Akdan: Yeni bir 'soğuk savaş'tan
bahsetmek mümkün değil

Akademisyen yazar Tolgahan Akdan'ın kaleme aldığı 'Soğuk Savaş ve Türkiye’nin Batı’ya Yönelişi', Yordam Kitap tarafından yayımlandı. Akdan, "Kapitalist rekabetin yıkıcı karakterini göz önünde tuttuğumuzda, kapitalist devletler arası rekabet ve mücadelelerin dünya halkları için daha fazla kriz, savaş ve trajediye yol açacağını söylemek için kâhin olmak da gerekmez" dedi.

Karl Marx Özgürlük İçin Savaştı

Kevin B. ANDERSON, Çeviri: Ümit Şenesen

     Siyahlara yönelik ırkçı uygulamalara ve George Floyd cinayetine karşı öfkenin kitlesel isyana dönüştüğü
günlerde Amerikalı yazarımız Kevin B. Anderson, Afrikalı siyahların köleleştirilmesinin tarihine eğilen ve Marx’ın kölelik karşısındaki tutumunu sergileyen bir yazı yazdı. 12 Haziran 2020’de “Jacobin”de
(https://jacobinmag.com) yayımlanan bu dikkat çekici yazıyı okurlarımızla paylaşıyoruz.

Yapay Zekâ: Olanaklar ve Sınırlar

     Yapay zekâ, tıpkı makine örneğinde olduğu gibi, insanın yaratıcı etkinliğinin müthiş olanaklarını vaat ederken, gerçekte bir grup asalak sermaye sahibinin elinde insanlığın gelişimini sınırlayıcı bir amaca hizmet ediyor.

Gençlerle ve ‘babaannelerle’(?) baş başa:
Yapay zeka

     Yine de Babaannelerle Baş Başa’nın ima ettiği şey Erkin Özalp’in Gençlerle Baş Başa: Yapay Zeka kitabı için de son derece geçerli; yani bu kitap sadece gençler için değil konuyu merak eden her yaş ve bilgi düzeyinden okuyucu için son derece anlaşılır bir biçimde yazılmış. Ancak benim gibi doktorasını on yıl önce müzik üzerine yapay zeka uygulamaları geliştirerek yaptıktan sonra konuyla neredeyse hiç ilgilenmemiş birisi için bile hem temel kavramları hem de güncelliği ile öğrenilecek yeni şeylerin bulunabileceği bir kitap

Soğuk Savaş ezberlerini bozma zamanı

     Tolgahan Akdan’ın Soğuk Savaş ve Türkiye’nin Batı’ya Yönelişi adlı incelemesi, dönemsel tartışmaları konjonktürel olgularla destekleyen ve tarihsel arka planı iyi çizilmiş bir eser, Türkiye’de hem Soğuk Savaş tartışmalarına hem de Türk Dış Politikası analizlerine önemli bir katkı sunuyor.

Çevirmenimiz Nuri Yıldırım: Çevirdiğim Rus
klasiklerine birer dini metinmiş gibi
yaklaşıyorum

     Rus klasiklerinden çeviriler yapan Nuri Yıldırım 4-5 yıldır tam zamanlı olarak çeviri yapıyor. "Çevirmen eseri gerçekten anlamak istiyorsa tembelliği bırakıp elindeki eserin yazıldığı tarihi ve toplumsal ortamla ilgili asgari bilgileri öğrenmelidir" diyen Yıldırım'la çeviriyi, çeviride uyarlamayı ve Rusya’da yaşamanın çevirmenliğe etkisini konuştuk.

Yordam Kitap: Kitapları yayınevlerinin kendi
sitelerinden satın alın

Yordam Kitap Yayın Yönetmeni Hayri Erdoğan ile çalışmalarını nasıl yürüttüklerini, sosyal medya ve okur ilişkilerini ve planlarını konuştuk. Erdoğan, “Bu zor günleri okurlarımızla dayanışarak aşabileceğimize inanıyoruz” dedi.

51 Kayıt bulundu Toplam 3 Sayfa << < 1 2 3 > >>
Kapat