ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| YAZARLARIMIZ| BASINDA YORDAM| ABONELİK| BİZE ULAŞIN
Yeni Çıkanlar
Kuram
Siyaset
Anı - Biyografi
Felsefe
Tarih
İktisat
Edebiyat
Emek Tarihi
Kadın
Çevre
Medya
Cep Kitaplığı
Manga / Çizgi
Bütün Kitaplar
Yayın Listesi
Kılavuz
İttifak Kartları
Varlık/Borç Kartları

KİTAP ARAMA

GİRİŞ

E-mail:

Parola:Hruşçov’un Yalanları
SBKB(B) XX. Kongresinde Yapılan Suçlamalar Hakkında
Grover FURR (Çeviri: Tansu AKGÜN)
Fiyatı: 24.00 TL
SBKP(B) Genel Sekreteri N. S. Hruşçov’un (Kruşçev), Partinin Şubat 1956’da toplanan XX. Kongresindeki bir gizli oturumunda yaptığı konuşma, tüm dünyada dikkatleri üzerine çekti. Hruşçov, yaptığı bu uzun konuşmada, partinin önceki lideri Josef Stalin’in adı etrafında bir kişi kültü, bir çeşit putlaştırma oluşturulduğunu, Stalin’in hak etmediği şekilde yüceltildiğini, devleti ve partiyi tek başına ve keyfi şekilde yönettiğini, çok sayıda adanmış sosyalisti “halk düşmanı” ilan ederek ortadan kaldırdığını dile getiriyordu. Dünya sosyalist çevrelerinde şaşkınlıkla karşılanan konuşmayı Batılı çevreler “tarihsel bir olay” olarak karşılamıştı. Örneğin Londra’da yayınlanan The Telegraph gazetesi, raporu “XX. Yüzyılın en etkili konuşması” olarak tanımlamıştı.

ABD New York’taki Montclair State University öğretim üyesi Prof. Grover Furr, bu kitapta Hruşçov’un bu konuşmalardaki iddialarını tek etek ele alıp yorumluyor, Hruşçov’un iddialarının çoğunda açıkça yalan söylediğini sergiliyor ve şu soruya ulaşıyor: XX. yüzyılın (belki de tüm zamanların!) en etkili konuşması yoksa bir kandırmacanın mı ürünüydü? Bugüne kadar açılmış Sovyet arşivlerini de ayrıntılı olarak tarayan Furr, Türkiyeli okurların haberdar olmadığı pek çok belgeye başvuruyor. Lenin’in “vasiyeti”nden, 1938 yargılamalarına, II. Dünya Savaşı’ndan parti organlarının tutanaklarına kadar çok sayıda olguyu detaylı olarak inceleyen Furr, kitabında Hruşçov’un anılan konuşmasının tam metni ile başka bir çok belgeye de yer veriyor.
Orijinal Ad : Antistalinskaia Podlost
Kitap No : 143
ISBN : 978-605-5541-44-6
Sayfa Sayısı : 480
Baskı : 1. Baskı, Kasım 2011, İstanbul
Editör : Hayri ERDOĞAN
Düzeltme : Sakine YALÇIN
Yayın Yönetmeni :
Kapak Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
İç Tasarım : Savaş ÇEKİÇ
Sayfa Düzeni : Gönül GÖNER

Yorumlar
Söylenen bir şeyi başka türlü anlamanın yolları
Metin ÇULHAOĞLU
Artık “12 Eylül etkisi” midir, başka bir nedeni mi vardır, bilemiyorum; ancak son dönemlerde solun algı düzeyi hakkında pek olumlu düşünmediğimi söylemek zorundayım. Kuşkusuz, kimi kişisel deneyimlerden de kaynaklanıyor. Örneğin, bir toplantıda “AKP’nin kendi otoriter rejimini kurma tehdidi, askeri bir darbe tehdidinden daha baskın ve günceldir” dediğimde “yani siz askeri darbeyi mi yeğliyorsunuz?” sorusuyla karşılaştığımı belirteyim. Bir başkasında ise AKP’nin ciheti askeriyeyi iyice...
devamı...

Website Security Test