Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
%30
SOMUTUN DİYALEKTİĞİ İnsan ve Dünya Sorunları Üzerine Bir İnceleme Kare

SOMUTUN DİYALEKTİĞİ İnsan ve Dünya Sorunları Üzerine Bir İnceleme

Liste Fiyatı : 100,00 TL
İndirimli Fiyat : 70,00 TL
Kazancınız : 30,00 TL
9786059046206
365447
SOMUTUN DİYALEKTİĞİ İnsan ve Dünya Sorunları Üzerine Bir İnceleme
SOMUTUN DİYALEKTİĞİ İnsan ve Dünya Sorunları Üzerine Bir İnceleme
70.00

Somutun Diyalektiği, 1960'lı yılların başındaki ilk basımından bu yana başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada tartışmalara konu olmuş, eşsiz bir felsefi metindir. Kitap, temel Marksist kavramları; eleştirel bir varoluşçuluk, sistem kuramı, fenomenoloji, eleştirel kuram ve “ortodoks” Marksizm okumasıyla yeniden irdeliyor.

Kitabı “somut bütünün diyalektiği” tartışmasıyla açan Kosík, bir pozitivizm, fenomenal ampirizm ve “metafizik” akılcılık eleştirisi geliştiriyor; bunların karşısına “diyalektik akılcılığı” koyuyor. Özne-nesne ilişkisinden hareketle Marksist bilim felsefesini tartışıyor; “insan ve şey” diyalektiğinden praksis, tarih, özgürlük kategorilerine uzanıyor. Bu irdeleme, “Marx ve Lukács'ın erken dönem çalışmalarından beri erişilememiş nitelikte bir fenomenolojik Marksizm”le (Paul Piccone) taçlanıyor.

Somutun Diyalektiği, gerek Marksizm ve felsefe ilişkisine, gerekse de modern felsefenin en merkezî sorunlarının altında yatan yöntemsel tartışmalara meraklı okurlar için eşsiz bir kaynak niteliğinde.

Kapat