Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

AİLENİN, ÖZEL MÜLKİYETİN VE DEVLETİN KÖKENİ

Liste Fiyatı : 150,00 TL
İndirimli Fiyat : 105,00 TL
Kazancınız : 45,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 12,95 TL
9786051723549
365680
AİLENİN, ÖZEL MÜLKİYETİN VE DEVLETİN KÖKENİ
AİLENİN, ÖZEL MÜLKİYETİN VE DEVLETİN KÖKENİ
105.00

İnsanlık, uygarlık öncesi dönemlerde ne tür kazanımlar elde etmişti? Kadın cinsinin tarihsel yenilgisi nasıl gerçekleşti ve kadının kurtuluşu nasıl sağlanabilir? Geleceğin ailesi ve kadın-erkek ilişkileri hakkında bugünden söylenebilecek olanlar neler? Özel toprak mülkiyeti, üreticileri neden mülksüz bıraktı? Bugün bildiğimiz biçimiyle devlet hangi tarihsel aşamada ve hangi nedenlerle ortaya çıktı? İnsanlığın geleceğinde devletin yeri ne olacak?

Friedrich Engels, Amerikalı antropolog Lewis H. Morgan'ın araştırmalarından hareketle kaleme aldığını özel olarak vurguladığı bu kitabında, Karl Marx'ın aynı araştırmalar hakkındaki kapsamlı notlarından ve Kapital adlı eserinden de yararlanarak, insanlığın tarihsel gelişimiyle ilgili özgün sonuçlara ulaşıyor. Kendi araştırmalarına yaslanarak tartışmaların kapsamını genişleten Engels, ele alınan tarihsel süreçlerin iktisadi temellerine açıklık kazandırıyor.

İlk baskısı 1884 yılında yayımlanan kitabın 1891 tarihli gözden geçirilmiş ve genişletilmiş dördüncü baskısı, arada geçen sürede yapılan bazı bilimsel çalışmaların sonuçlarını içerirken, Engels'in bilimsel gelişmelere nasıl yaklaştığına da ışık tutuyor.

0 Yazıldığından beri Marksist literatürün daimi referans kaynağı olan Marksist klasik eder. Yordam Kitap'ın dizgisi sayesinde gözü yormayacak şekilde dizayn edilmiş metin, büyük bir okuma kolaylığı sağlıyor. Metnin kimi kısımları bilhassa antropolojik bilgiler içerdiğinden, alanla ilgili kimi kavramları bilmek metnin anlaşılmasına katkı sağlar. Devletin oluşumunu basit nedensellikle açıklamayan bu metinde Engels'in ustalıkla kullandığı diyalektik yöntem yer yer anlaşılması için azami bir çaba gerektirebilir. Adı üstünde kökenlere odaklanan bu eserde çağımızın devletinin bir izdüşümünü beklemek hayal kırıklığı yaratabilir. Metnin antropolojik niteliği özel mülkiyetin ortaya çıktığı tarihsel süreci mercek altına aldığından, modern kavramlardan ziyade klan, gens gibi modern öncesi antropolojik kavramlar sıklıkla karşınıza çıkacaktır. İyi okumalar.
Kapat