Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

GENÇLERLE BAŞ BAŞA: İKLİM KRİZİ VE EKOLOJİK YIKIM

Liste Fiyatı : 80,00 TL
İndirimli Fiyat : 56,00 TL
Kazancınız : 24,00 TL
Taksitli fiyat : 9 x 6,91 TL
9786051723761
365712
GENÇLERLE BAŞ BAŞA: İKLİM KRİZİ VE EKOLOJİK YIKIM
GENÇLERLE BAŞ BAŞA: İKLİM KRİZİ VE EKOLOJİK YIKIM
56.00

İklim değişikliğinin belirtileri neler? Küresel ısınmayı durduramazsak dünyamızı nasıl bir gelecek bekliyor? Fosil yakıtlar neden sera etkisi yaratıyor? Alternatif enerji kaynakları söylendiği kadar masum mu? Nükleer enerji  çözüm olabilir mi? Kyoto Protokolü neden işe yaramıyor? İklim krizi ekosistemi nasıl etkiliyor? Doğal kaynaklarımız tükeniyor mu? Akarsuları, toprağı, havayı kirletmeyen “temiz” bir sanayi mümkün mü? Elektrikle çalışan arabalar sahiden çevre dostu mu? Monokültür nedir ve neden zararlı? GDO’lu ürünler açlık sorununa çare mi? Arıların ölümü neyin habercisi? Biyoçeşitliliğin azalmasından endişe etmeli miyiz?

…Ve en önemli soru: İklim krizi ve ekolojik yıkımdan kim sorumlu?

Fikret Başkaya bu kısa fakat yoğun kitapta, iklim ve ekolojiye dair en temel ve can alıcı soruları kendine özgü üslubuyla yanıtlıyor. İklim Krizi ve Ekolojik Yıkım hem gençlere hem de genel bilgi sahibi olmak isteyen meraklı okurlara hitap edecek şekilde, akıcı bir söyleşi havasında kaleme alındı. Başkaya, genel çerçeveyi çizerken bu alana özgü teknik terimleri ve olguları sade bir dille açıklamakla yetinmeyip sorunun asıl failini de net olarak çözümlüyor: kapitalizm.

“Doğanın bir yılda ürettiği kaynağı biz yaklaşık altı ayda tüketiyoruz. Bu da, bugünkü üretim ve tüketim düzeyini sürdürebilmek için 2-3 gezegene daha ihtiyaç var demek. Yıkım veya çöküş olarak ifade edilebilen yeni durum, doğanın kendini yenileme ritmi ile kapitalizmin kendini yeniden üretme ritmi arasındaki uyumsuzluğun sonucu. Bu da bir metabolik sürdürülemezlik demek.”

Yordam Kitap 'gençlerle' baş başa!
Yordam Kitap 'gençlerle' baş başa!

Yordam Kitap, 'Gençlerle Baş Başa' serisi ile okur karşısında... Dizinin editörleri Yeşim Dinçer ve Elif Aksu Kaya ile bir araya geldik ve çalışmaları biçimlerini, neyi hedeflediklerini ve yöntemlerini konuştuk.

Başkaya: Kapitalizmle mücadele etmeden sistemi
yeşile boyamak ekolojik yıkımı durdurmaz
Başkaya: Kapitalizmle mücadele etmeden sistemi yeşile boyamak ekolojik yıkımı durdurmaz

Yazar ve akademisyen Fikret Başkaya’nın yeni kitabı, “Gençlerle Baş Başa: İklim Krizi ve Ekolojik Yıkım” Yordam Yayınevi’nden çıkarak, okuyucuyla buluştu. Başkaya bu kitabında, “genç arkadaşı” Deniz’in kendisine yönelttiği sorulara, sohbet havasında, basit ve sadece bir dille yanıt vererek, ekolojik yıkımın verilerini ortaya koyuyor. Ekolojik yıkıma karşı çıkmanın kapitalizme karşı mücadele etmekten geçtiğine vurgu yapan Başkaya, “Kapitalizm bir ‘kadavra medeniyetidir’, Kapitalizmle mücadele etmeden sistemi yeşile boyamak sorunu çözmez” diyor. Başkaya’nın Mezopotamya Ajansı ile yaptığı röportajı paylaşıyoruz.

Kapat