Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

ÇIKIŞ BURADANPerspektifi ve Paradigmayı Değiştirmek

Liste Fiyatı : 134,00 TL
İndirimli Fiyat : 93,80 TL
Kazancınız : 40,20 TL
Taksitli fiyat : 9 x 11,57 TL
9786051725369
366568
ÇIKIŞ BURADAN
ÇIKIŞ BURADAN Perspektifi ve Paradigmayı Değiştirmek
93.80

Fikret Başkaya’nın Çıkış Buradan başlıklı yapıtı, içine sürüklendiğimiz çöküş tablosundan nasıl çıkılabilir, yaşanabilir bir toplumsal düzen nasıl kurulabilir sorularına odaklanıyor. Bütünlüklü, radikal bir kapitalizm eleştirisinden hareketle insan-insan/doğa-toplum uyumunu ihya edecek eko-sosyalist bir perspektif ve paradigma öneriyor.

Bir dünya sistemi olan kapitalizm potansiyelini tüketti, yolun sonuna geldi. Burjuva toplumunun sloganı, “Daha çok üret, daha çok tüket, daha fazlaya sahip ol”a indirgenmiş durumda. Fikret Başkaya, geri dönüşü olmayan kritik bir eşiğin aşılmakta olduğuna dair uyarılarını somut verilerle temellendiriyor. “Büyüme, kalkınma, ilerleme” gibi kavramların bir “uygarlık krizi”ni maskelediğini kanıtlıyor. 

Fikret Başkaya’nın önerdiği çıkış yolları arasında; siyaseti
burjuva politikacılarının elinden alıp herkesin “işi” haline getirmek, toplumdan gasp edilenleri ona iade etmek, kimyasal kapitalist tarımdan çıkmak ve agroekolojiyi ihya etmek, tiksindirici dış borçları ayıklayarak ödemeleri durdurmak, enerjiyi kamulaştırmak ve enerji yutucu sistemden çıkmak, otomobili başat ulaşım aracı olmaktan çıkarmak ve yıkıcı tüketime vakitlice son vermek gibi zihin açıcı başlıklar yer almakta.

Çıkış Buradan, büyük bir yalanla hesaplaşan yetkin bir fikir insanının, Fikret Başkaya’nın entelektüel yolculuğunun geldiği yere delalet ediyor.

Kapat