Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
%30
MODERNİTE, DEMOKRASİ VE DİN Kültüralizmlerin Eleştirisi Samir AMİN

MODERNİTE, DEMOKRASİ VE DİN Kültüralizmlerin Eleştirisi

Liste Fiyatı : 104,00 TL
İndirimli Fiyat : 72,80 TL
Kazancınız : 31,20 TL
Taksitli fiyat : 9 x 8,98 TL
9786051721125
365212
MODERNİTE, DEMOKRASİ VE DİN Kültüralizmlerin Eleştirisi
MODERNİTE, DEMOKRASİ VE DİN Kültüralizmlerin Eleştirisi
72.80

Bağımlılık Okulu’nun kurucularından ünlü sosyal bilimci Samir Amin, modernitenin krizini, postmodernizmin “kültürel özgünlükler” söylemini ve Avrupa-merkezci bakış açısının kısıtlarını, din ve demokrasi kavramları ekseninde sorguluyor.

“Kültüralizmlerin Eleştirisi” alt başlığını taşıyan Modernite, Demokrasi ve Din, bir yandan politik İslama, Arap dünyasına ve Ortadoğu’daki sosyal hareketlere, diğer yandan Hardt ve Negri’nin İmparatorluk ve Çokluk kitaplarının eleştirisine ve küreselleşmiş kapitalizme karşı Bamako Çağrısı’nın somut önerilerine uzanıyor.

Fikret Başkaya, Uğur Günsür ve Güven Öztürk’ün ortak çevirisiyle Türkçeye kazandırılan bu özgün çalışma, özellikle içinde bulunduğumuz coğrafyanın çelişkilerle yüklü doğasını çözümleyebilmemiz için bize önemli veriler sunuyor. Dinsel akımlarla modernleşme arasındaki çetrefilli ilişki, demokrasi için mücadelenin belirsizliği, politik İslamın emperyalist yayılmanın hizmetine girmesi, burjuva ideolojisinin evrenselci tutkularını terk edip kültüralizme geçmesi ve benzeri konularda zihnimizi açıyor.

Dünyada, Ortadoğu’da ve ülkemizde yaşanan gelişmeleri, güncel ve  tarihsel planda daha berrak bir biçimde kavrayabilmek ve bu kavrayışı toplumsal, siyasal mücadelelere katabilmek için…

Kapat