Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

Yordam Kitap’ın 2021 Programında 37 Kitap Var

Marksist klasiklerden “Gençlerle Baş Başa” dizisine, “Kuram-Araştırma-Tartışma” başlığı altındaki çeviri eserlerden aynı başlık altındaki telif eserlere Yordam Kitap’ın 2021 yayın programında 37 kitap yer alıyor.

2021 yılı Alman Marksist Rosa Luxemburg’un 150. doğum yıldönümü olduğu için yıla Rosa Luxemburg temalı ajandayla giren Yordam Kitap, 2021’de Luxemburg’un Kitlesel Grev, Parti ve Sendikalar yapıtını Levent Bakaç’ın çevirisiyle okurlara sunacak. Ertuğrul Kürkçü çevirisiyle SSCB Bilimler Akademisi’nin tarihî değerdeki Karl Marx biyografisi, Celal Üster çevirisiyle George Thomson’dan Tarihöncesi Ege, Ellen Meiksins Wood’dan Kapitalizmin Kökeni, David McNally’den Kan ve Para, David Sumpter imzalı Sayılara Yenik Düşmek yayınevinin 2021 için açıkladığı yeni kitaplar arasında yer alıyor. Oktar Türel, Erden Akbulut, Gökhan Atılgan, Haluk Yurtsever, Fatih Yaşlı, Ateş Uslu ve Ebru Pektaş’ın yeni çalışmaları da Yordam Kitap’ın 2021 programında.

2020’de büyük ilgi gören ve altı kitap halinde okurlarla buluşan “Gençlerle Baş Başa” dizisine de 2021’de Yıldız Silier, Vahdet Mesut Ayan, Yeşim Dinçer ve Turgay Fişekçi’nin katkılarıyla dört kitap daha ekleniyor.2020’de pandemi koşulları nedeniyle birçok yapıtın okurlarla buluşması kesintiye uğrarken, Yordam Kitap da geçen yıl açıkladığı programındaki bazı eserleri 2021’e taşıdı.

2021’de Dört Marksist Klasik

Yordam Kitap’ın “Marksist Klasikler Dizisi”nde bu sene dört kitap yer alıyor. Erkin Özalp, Friedrich Engels çevirilerini bu yıl Almanya’da Devrim ve Karşıdevrim ile devam ettirirken Karl Marx’ın Felsefenin Sefaleti adlı yapıtını da Almancasından Türkçeye kazandıracak.

Aynı dizi kapsamında Vladimir İlyiç Lenin’den Emperyalizm Defterleri Alp Altınörs’ün, Komünizmin Çocukluk Hastalığı: “Solculuk”’ ise Mazlum Beyhan’ın çevirileriyle okurlarla buluşacak.

SSCB Bilimler Akademisi ve Uluslararası İşçi Sınıfı Hareketi Enstitüsü’nden Yapıtlar

Yordam Kitap’ın 2020 programında “Kuram-Araştırma-Tartışma” başlığı altındaki çeviri eserlerde SSCB Bilimler Akademisi ile yine SSCB’den Uluslararası İşçi Sınıfı Hareketi Enstitüsü’nün tarihî çalışmaları dikkat çekiyor.

SSCB Bilimler Akademisi’nin hazırladığı Karl Marx-Biyografi kitabını Türkçeye Ertuğrul Kürkçü kazandırdı. Enstitü’nün hazırladığı Uluslararası İşçi Sınıfı Hareketi Tarihi adlı kapsamlı yapıt ise üç ciltten oluşuyor.

Çeviri eserler arasında Rosa Luxemburg’tan Kitlesel Grev, Parti ve Sendikalar, PauloFreire’den Umudun Pedagojisi, GyörgyLukács imzalı Varoluşçuluk mu, Marksizm mi?, Marcello Musto imzalı Karl Marx’ın Son Yılları, Daniel Bensaid’den Davetsiz Misafir: Marx, Buharin ve Preobrajenski’nin ortak kaleme aldıkları Komünizmin Abecesi, LevVigotski’den Psikolojideki Krizin Tarihsel Anlamı ve Vladimir Vernadski’den Biyosfer yayınevinin 2020 yıl programında da duyurulan, ancak pandemi koşulları nedeniyle bu yıl yayınlanabilecek kitaplardan bazıları.

Yeni duyurulan çeviri kitaplar arasında ise Yordam Kitap’ın bugüne dek 6 kitabını yayınladığı Ellen Meiksins Wood’danyedinci bir çalışma Kapitalizmin Kökeni, Celal Üster çevirisiyle George Thomson’ın ünlü yapıtı Tarihöncesi Ege, David McNally’den Kan ve Para, David Sumpter imzalı Sayılara Yenik Düşmek ve Katy Turton’ın “Lenin’in Kız Kardeşlerinin Rus Devrimindeki Rolleri” alt başlığını taşıyan çalışması Unutulmuş Yaşamlar dikkat çekiyor.

Araştırma ve Tartışmalara Türkiye’den Katılan Yazarlar

Yordam Kitap’ın “Kuram-Araştırma-Tartışma” alanındaki telif eserleri, bu yıl yedi kitaptan oluşuyor.  2020 programından 2021’e taşınan kitaplar arasında Oktar Türel imzalı Küresel Tarihçe 1980-2009, Gökhan Atılgan’ın Attila Aşut ile birlikte hazırladığı Proletaryanın Büyülü Kutusu – Sosyalistler Radyoda ve Ateş Uslu imzalı Siyasal Düşüncelerin Toplumsal Tarihivar.

Bu yıl ilk kez duyurulan dört kitap ise Erden Akbulut ve Erol Ülker’in ortak çalışmaları Türkiye Komünist Partisi’nin Bolşevikleşmesi, 1925-28, Haluk Yurtsever’den Uygarlık Dönemecinde Komünist Ufuk, Fatih Yaşlı imzalı ve “Antikomünizmin Miladı” alt başlığını taşıyan Türkiye, 1965 ve Ebru Pektaş’danKadın Kurtuluş Hareketi: Ütopyalar ve Devrimler.

“Gençlerle Baş Başa” Dizisi 10 kitaba çıkıyor

Daha önce de Marksizmle yeni tanışan okurlara ve özellikle gençlere hitap eden diziler yayınlayan Yordam Kitap’ın 2020’de başlatıp ilk altı kitabını okurlara sunduğu, büyük ilgiyle karşılanan “Gençlerle Baş Başa” dizisi 2021’de 10 kitaba ulaşacak.

Yıldız Silier imzalı Gençlerle Baş Başa: Felsefenin Bahçesi, Vahdet Mesut Ayan’dan Gençlerle Baş Başa: Habercilik ve Medya, Yeşim Dinçer’den Gençlerle Baş Başa: Kadınların Mücadelesi ve Turgay Fişekçi imzalı Gençlerle Baş Başa: Sanat Nedir? dizinin 2021’de okurlarla buluşacak yeni kitapları.

Yordam Kitap’ın 2021 için açıkladığı bu 37 kitap dışında, kardeş yayınevi Yordam Edebiyat da, gerek klasikler gerekse çağdaş edebiyat alanında yeni birçok yapıtı okurlarla buluşturacak.Kapat