Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

Proletaryanın Büyülü Kutusu 1 Mayıs’ta Açılıyor…

Yordam Kitap, 13 Şubat 1961’de kurulan ve Türkiye siyasal hayatında çok önemli bir yeri olan Türkiye İşçi Partisi’nin 60. kuruluş yıldönümünü özel bir kitapla selamlıyor: Türkiye İşçi Partisi Radyoda: Proletaryanın Büyülü Kutusu. Attila Aşut ve Gökhan Atılgan tarafından hazırlanan kitap, TİP sözcülerinin efsanevi radyo konuşmalarına odaklanıyor. 

Türkiye siyasal tarihinde, toplumcu düşüncenin halkla buluşması ve siyasi yelpazede dengelerin değişmesi açısından en önemli çıkışlardan biri olan Türkiye İşçi Partisi, bu buluşma ve değişimi nasıl yarattı? Bir propaganda aracı olarak radyonun bu süreçteki rolü neydi?

İşte bu temel soruların peşinden giden kitap, TİP’in gelişip güçlenmesinde parti sözcülerinin efsanevi radyo konuşmalarının çok önemli bir yeri olduğunu saptıyor. Kitabın temel tezine göre, 1961-1971 döneminde, Türkiye proletaryasının sözcüleri, bambaşka bir dile, bambaşka bir seslenişe ve bambaşka bir içeriğe sahip konuşmalarıyla o zamana kadar devletin ağzı olan radyoyu “proletaryanın büyülü kutusu”na çeviriyorlar.

Hem okunabiliyor, hem dinlenebiliyor

Proletaryanın Büyülü Kutusu, TİP sözcülerinin altı seçim için yaptıkları parlak radyo konuşmalarının metinlerini içermekle kalmıyor, Mehmet Ali Aybar’dan Yaşar Kemal’e, Kemal Türkler’den Can Yücel’e, Rıza Kuas’tan Hamdoş’a, Tarık Ziya Ekinci’den Çetin Altan’a TİP’in çok etkili hatiplerinin radyoda yaptığı konuşmaların ses kayıtlarını da içinde barındırıyor. Bu tarihî konuşmalar karekodlar (QR) aracılığıyla dinlenebiliyor.

Proletaryanın Büyülü Kutusu’nun sayfalarından dinlenebilen radyo konuşmaları, onları dinlemeseler hayatları normalde bambaşka yönde akabilecek gençleri, aydınları, işçileri ve köylüleri sosyalist mücadelenin içine çekmiş ve TİP bayrağı altında toplayabilmişti.  Proletaryanın Büyülü Kutusu sosyalistlerin devlet radyosundan yaptıkları konuşmalarla hayatı değişen insanların öykülerini anlattığı gibi bu konuşmaları yapan kişilerin portrelerine de yer veriyor. Kitapta Şekibe Çelenk’ten Mehmet Ali Aybar’a, Behice Boran’dan Hamdoş’a, Nazife Cemgil’den Kemal Türkler’e, Yaşar Kemal’den Can Yücel’e, Hasan Hüseyin Korkmazgil’den Tarık Ziya Ekince’ye tam 43 portre yer alıyor.

Titiz bir araştırmayla birlikte sesler, desenler, fotoğraflar…

Gökhan Atılgan’ın “Türkiye İşçi Partisi’nin Radyo Konuşmaları: O Koyu Günlerden Yarına Ses Veren” başlıklı makalesi ile kendisi de TİP adına devlet radyosundan halka hitap etmiş bir isim olan Attila Aşut ile yapılmış “Radyodaki Bir Konuşma Bütün Hayatımı Değiştirdi” başlıklı uzun söyleşi de kitaptaki metinler arasında bulunuyor.

Proletaryanın Büyülü Kutusu’nun sayfalarında size Hamdoş’un masum ve cesur sesi, Abidin Dino’nun eşsiz desenleri, Moris Gabbay’ın tarihî fotoğrafları ve titiz bir araştırmanın zengin bilgisi eşlik ediyor. Büyülü bir yolculuk sizi bekliyor...

Kitabı hazırlayan Atılgan ve Aşut, bu önemli çalışmayı “Türkiye İşçi Partisi adına devlet radyosundan emekçi halka seslenen üç kadına; Şekibe Çelenk’e, Nazife Cemgil’e ve Behice Boran’a” ithaf etmişler.

 

Proletaryanın Büyülü Kutusu ciltli ve karton kapaklı iki ayrı basımıyla, 1 Mayıs’ta okurlarla buluşuyor.Kapat