Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL

Yazarlarımız “Korona Günleri” İçin Kitap Öneriyor

Yazarlarımız “Korono Günleri” İçin Kitap Öneriyor

Gökhan Atılgan’dan 10 Kitaplık “Marksizme Giriş” Listesi:

1- Marksizme Sıradışı Bir Giriş, BertellOllman (Yordam Kitap): Sadece Marksizmin kuramsal çerçevesine ilişkin çok yoğun ve yalın bir anlatı olmasından ötürü değil; Marx’ın geleceğin toplumuna ilişkin tahayyülünü derinleştirip ufuklar açan bir kitap olduğu için.

2- Marx Kullanım Kılavuzu, Daniel Bensaïd (Habitus Yayınları): Marx’ın devrimci fikirlerinin ve eserlerinin dinamik, ritmik, edebî, neşeli ve militanca bir sergilemesi olduğu için.

3- Komünist Manifesto, Karl Marx ve Friedrich Engels (Yordam Kitap): Kapitalizmin mahvedici bir eleştirisi ve sosyalizmin enfes bir savunusu olduğu için.

4- Marx’ın Devrimci Fikirleri, AlexCallinicos (Marx21 Yayınları). Marx’ın fikirlerinin maruz kaldığı çarpıtmalara karşı iyi tasarlanmış ve muzaffer bir düşünsel isyan olduğu için.

5- Gençlerle Başbaşa Sosyalizm, Metin Çulhaoğlu (Yordam Kitap): Yazarın yarım yüzyıllık Marksizm birikimini 21. yüzyıl gençleriyle ferahça paylaşmadaki yetkinliği ve hünerinin aynası olduğu için.

6- Türk Sosyalistlerinin El Kitabı, Çetin Altan (Yordam Kitap): Sosyalizmin Türkiye emekçi sınıflarına billur anlatımının öncü ve benzersiz örneği olduğu için.

7- Karl Marx ve Marksizm Üzerine, V. İ. Lenin (Yordam Kitap): Cihan Harbinin kıvılcımlarından sosyalizmin ateşini çalan bir devrimcinin Marx’ın hayatını ve fikirlerini dupduru anlatmadaki aşılmaz becerisini yansıtan bir kitap olduğu için.

8- Karl Marx, Francis Wheen (E Yayınları) Karl Marx’ın yazılmış en iyi biyografilerinden biri olduğu ve onu bir insan olarak bize insanca tanıtmayı başardığı için.

9- Marx Neden Haklıydı?, Terry Eagleton (Yordam Kitap): Marksizme yönelik standart ve hegemonik eleştirileri tasnif edip birer birer çürüttüğü için.

10-Sosyalizmin Alfabesi, LeoHuberman (Yordam Kitap): Sosyalizmin kapısını ilk kez çalanlara mihmandarlıkta aşılamamış bir çizgi olduğu için.Kapat